Czterdziestu sześciu żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przez sześć miesięcy byli przetrzymywani w Mali pod zarzutem bycia najemnikami, wróciło do domu po ułaskawieniu, poinformował w niedzielę rząd Wybrzeża Kości Słoniowej.
Żołnierze przybyli na lotnisko w Abidżanie, gdzie zostali przyjęci przez prezydenta Alassane Ouattarę.
Ouattara pochwalił ich „odwagę” i „patriotyzm” i przypisał ich aresztowanie „strasznemu nieporozumieniu”, które wywołało kryzys dyplomatyczny, rozwiązany dzięki mediacji prezydenta Togo, Faure Gnassingbé, któremu podziękował.
„Dyplomacja się opłaciła. Wolimy to. Czujemy, że z bratnim krajem nie ma innego wyjścia niż to. Niezależnie od nieporozumień, bracia zawsze potrafią się zrozumieć i odnaleźć”,
„Teraz, gdy kryzys mamy już za sobą, możemy wznowić normalne stosunki z bratnim krajem Mali, który nas potrzebuje i którego my również potrzebujemy” – dodał Ouattara.
Tymczasowy prezydent Mali, pułkownik Assimi Goïta, ułaskawił w piątek 49 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej.
Sąd malijski skazał ich na 20 lat więzienia za spiskowanie przeciwko rządowi i próbę podważenia bezpieczeństwa państwa.
Rząd malijski powiedział, że ułaskawienie żołnierzy jest dowodem zaangażowania pułkownika Goïta w „pokój, dialog i panafrykanizm oraz w utrzymanie braterskich stosunków z krajami regionu”.
W oświadczeniu dodano, że ułaskawienie wzmocniło dynamikę powstałą w wyniku podpisania 22 grudnia w Bamako protokołu ustaleń między oboma narodami.
Ułaskawienie zostało ogłoszone tydzień po tym, jak sąd apelacyjny w Bamako skazał 46 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, po tym jak zostali aresztowani w lipcu 2022 roku na lotnisku w stolicy.
Trzech innych żołnierzy, którzy zostali skazani zaocznie na karę śmierci, zostało zwolnionych we wrześniu.