Zanieczyszczenie powietrza nadal powoduje ponad 1200 przedwczesnych zgonów rocznie wśród dzieci poniżej 18 roku życia w całej Europie i zwiększa ryzyko chorób przewlekłych w późniejszym okresie życia, stwierdziła w poniedziałek agencja ochrony środowiska UE.

Badanie to było pierwszym, w którym agencja skupiła się szczególnie na dzieciach
Pomimo niedawnej poprawy, poziom kluczowych zanieczyszczeń powietrza w wielu krajach europejskich pozostaje uparcie powyżej wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia” (WHO), szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej i we Włoszech, stwierdziła EEA po przeprowadzeniu badań w ponad 30 krajach, w tym w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Raport nie obejmował największych krajów przemysłowych, takich jak Rosja, Ukraina i Wielka Brytania, co sugeruje, że ogólna liczba zgonów na kontynencie może być wyższa.
W listopadzie ubiegłego roku EEA ogłosiła, że w 2020 roku w UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Turcji 238 000 osób zmarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Zanieczyszczenie powietrza powoduje ponad 1200 przedwczesnych zgonów rocznie u osób w wieku poniżej 18 lat w Europie i znacznie zwiększa ryzyko zachorowania w późniejszym okresie życia, powiedziała agencja.
Badanie to było pierwszym, w którym agencja skupiła się szczególnie na dzieciach.
Chociaż liczba przedwczesnych zgonów w tej grupie wiekowej jest niewielka w porównaniu z całkowitą liczbą zgonów w populacji europejskiej szacowaną co roku przez EEA, to jednak zgony we wczesnym okresie życia oznaczają utratę przyszłego potencjału i wiążą się ze znacznym obciążeniem chorobami przewlekłymi, zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie życia – stwierdziła agencja.
Agencja wezwała władze do skupienia się na poprawie jakości powietrza wokół szkół i przedszkoli, a także obiektów sportowych i węzłów transportu masowego.
Po urodzeniu dziecka zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym astmy, zmniejszenia pojemności płuc, infekcji dróg oddechowych i alergii – stwierdzono w raporcie.
Zła jakość powietrza może również zaostrzyć przewlekłe choroby, takie jak astma, na którą cierpi dziewięć procent dzieci i młodzieży w Europie, a także zwiększyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych w późniejszym okresie dorosłości.
Według opublikowanych w poniedziałek danych, w 2021 roku dziewięćdziesiąt siedem procent ludności miejskiej było narażonych na działanie powietrza, które nie spełniało zaleceń WHO.
W ubiegłym roku EEA podkreśliła, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów o 50 procent do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2005.
Na początku lat 90-tych drobne cząstki stałe były przyczyną prawie miliona przedwczesnych zgonów rocznie w 27 krajach UE. W 2005 roku liczba ta spadła do 431 000.
Sytuacja w Europie wygląda lepiej niż na dużej części planety, twierdzi WHO, która wini zanieczyszczenie powietrza za siedem milionów zgonów rocznie na świecie, czyli prawie tyle samo, co z powodu palenia papierosów lub złej diety.
Kilkaset tysięcy zgonów dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia.
Do września 2021 roku trwało porozumienie w sprawie zaostrzenia limitów ustalonych dla głównych zanieczyszczeń jeszcze w 2005 roku.
W samej Tajlandii, gdzie toksyczny smog dusi część kraju, urzędnicy służby zdrowia poinformowali w zeszłym tygodniu, że od początku roku 2,4 miliona osób szukało leczenia szpitalnego z powodu problemów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
Drobny pył zawieszony, pochodzący głównie z samochodów osobowych i ciężarowych, który może wnikać głęboko do płuc, jest uważany za najgorsze zanieczyszczenie powietrza, a następnie dwutlenek azotu i ozon.
Źródło: AFP