Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 60 procent nowo zakładanych sklepów internetowych jest likwidowanych. Znaczna część z nich przez krótki czas swojego działania przynosi spore długi.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy łączna kwota zaległości wzrosła o ponad 18%. Obecnie wynosi obecnie 95 mln zł. Branża e-commerce jest jednak jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki. Analitycy szacują, że wartość tego w ciągu najbliższych pięciu lat się podwoi. Znaczny wpływ na jego rozwój miała pandemia koronawirusa.
Nie jest to jednak łatwa branża. Od września 2021 r. kwota zaległości w bazie danych Krajowego Rejestru Długów stale się większa. Na koniec listopada 2022 r. zadłużenie było już o ponad 18% wyższe. Nieuregulowane rachunki wynoszą już 95,2 mln zł. W bazie widnieje 4 236 firm mających aktualnie zaległości.
Czytaj także:
- Grand Prix Wielkiej Brytanii: Wypowiedzi kierowców po wyścigu
- BTTS w zakładach bukmacherskich. Analiza korzyści, strategie obstawiania i najlepsze praktyki
- Przedstawiciele Ferrari wskazali przyczynę słabego występu
„To, co wyróżnia branżę, to duża rotacja na rynku. Z danych KRS wynika, że miesięcznie w Polsce rejestrowanych jest średnio 865 sklepów, a wykreślanych 525, co z jednej strony oznacza, że z każdym miesiącem polski sektor e-commerce rośnie o blisko 350 nowych podmiotów. Z drugiej zaś, że duża część firm nie radzi sobie i zmuszona jest zamknąć działalność. Często z długami. W ostatnim czasie ludzie chętniej korzystają także z tradycyjnego sposobu kupowania. W okresie epidemii, kiedy sklepy i galerie były zamknięte, a ludzie bali się wychodzić z domów, przedsiębiorcy z sektora e-commerce mocno zyskali. Teraz po powrocie do zakupów stacjonarnych tempo wzrostu nieco zwolniło. Nie bez znaczenia jest także aktualna sytuacja gospodarcza” – tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
Największe problemy mają instytucje finansowe (49,7 mln zł). Następne na liście są firmy z sektora handlowego (13,4 mln zł), przedsiębiorstwa transportowe (7,5 mln zł) oraz te zajmujące się oprogramowaniem (6,8 mln zł) i obsługą technologii informatycznych (6,3 mln zł).
Źródło: Wirtualne Media