Wiele osób bardzo stresuje się tym zagadnieniem. Nie brakuje sytuacji (np. w czasie festynów zdrowotnych), w których badamy poziom cukru we krwi i niestety wychodzi on bardzo wysoki. Czy to jednak oznacza, że na pewno mamy cukrzycę? Na szczęście nie, chociaż taki rezultat nie może być bagatelizowany.

Wysoki poziom cukru – Nie panikuj na zapas!
Warto odnieść się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Kiedy glikemia przygodna może istotnie wskazywać na problemy z cukrzycą? Jeśli będzie ona oznaczona o dowolnej porze dnia lub nocy (niezależnie od czasu, kiedy np. został spożyty ostatni posiłek) i przekroczy wartość 200 mg/dl. W takiej sytuacji pewne jest jedno. Należy tę sprawę dokładniej zbadać. To wciąż nie oznacza, że dana osoba na pewno ma kłopoty z cukrzycą. W końcu nawet najlepsze glukometry nie dają gwarancji, że pomiar jest w 100% właściwy. Na pewno też na podstawie takich wskazań żaden lekarz nie stwierdzi na 100%, że Pacjent ma cukrzycę.
Wysoki poziom cukru we krwi – Jakie badania trzeba zrobić?
Taka sytuacja nie może być jednak bagatelizowana. Liczy się to, aby jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Trzeba mu oczywiście opowiedzieć o uzyskanych wynikach i okolicznościach danego wydarzenia (wszystko ma tutaj znaczenie). Co dzieje się dalej? Na samym wywiadzie medycznym się oczywiście nie kończy. Dobry lekarz rodzinny powinien bowiem zlecić Pacjentowi wykonanie badania krwi. Najlepiej w profesjonalnym laboratorium analitycznym. Tutaj bardzo ważne jest przygotowanie do badania. Eksperci od medycyny rekomendują, by przystąpić do niego na czczo. Zaleca się, by ostatni posiłek był spożyty minimum osiem godzin przed terminem wykonania tego testu. Jest to istotne, by potem wyniki były miarodajne.
Jakie testy są przeprowadzane? Bardzo ważny jest tutaj przede wszystkim pomiar glukozy na czczo. Jeśli uzyskany wynik będzie mieścił się w przedziale od 70 do 99 mg/dl to można spać spokojnie. Jeśli zaś te wartości będą niestety wyższe, to trzeba liczyć się koniecznością wykonania kolejnych badań. A chodzi np. o test obciążenia glukozą. Czasami lekarze zlecają także pomiar hemoglobiny glikowanej. Co ważne, te badania też powinny być wykonane w profesjonalnym laboratorium analitycznym. Dopiero na ich podstawie lekarz może stwierdzić, czy dany Pacjent ma cukrzycę.