Emmanuel Macron pozwał Brukselę po tym, jak Unia Europejska opublikowała ogłoszenia o pracę w języku angielskim, a nie francuskim.

To dyskryminuje kandydatów nieanglojęzycznych
Decyzja biurokratów bloku sprawiła, że prezydent Francji był wściekły, ponieważ Paryż wciąż ma nadzieję, że kontynent odejdzie od konwersacji w języku angielskim po Brexicie.
Bruksela zatrudnia nowych urzędników w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, obrony i ekonomii.
Zastosuje proces selekcji obejmujący testy przeprowadzane wyłącznie w języku angielskim.
Paryż obawia się, że sytuacja będzie faworyzować anglojęzycznych kandydatów, a następnie złożył dwie skargi do najwyższego sądu UE.
Macron uważa, że testy wyłącznie w języku angielskim stanowią dyskryminację i naruszają traktaty UE.
Blok kontynentalny nadal uważa, że wszyscy obywatele UE powinni być traktowani jednakowo, niezależnie od narodowości.
Zasady rekrutacji brukselskich biurokratów również zakazują dyskryminacji językowej, z wyjątkami dotyczącymi ograniczonych warunków.
Pomimo decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, oficjalnym językiem bloku pozostaje angielski.
Na stronie internetowej UE dodano: „Angielski pozostaje oficjalnym językiem UE, pomimo opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
„Pozostaje językiem urzędowym i roboczym instytucji UE, o ile jest wymieniony jako taki w rozporządzeniu nr 1. Angielski jest również jednym z języków urzędowych Irlandii i Malty”.
Francuski dyplomata poskarżył się jednak portalowi Politico: „To dyskryminuje kandydatów nieanglojęzycznych”.
Włochy również podobno popierają francuskie stanowisko i ostrzegły, że „nie jest to stanowisko przeciwko konkretnemu językowi, ale na rzecz wielojęzyczności”.
Sąd UE, który rozstrzyga wewnętrzne spory kontynentalne, wyda orzeczenie w tej sprawie w ciągu roku.
Ostateczny sąd apelacyjny bloku, Trybunał Sprawiedliwości UE, orzekł na korzyść Włoch i Hiszpanii w podobnych sprawach na początku tego roku.
Paryż naciskał na to, by język francuski miał większe znaczenie podczas formalnych postępowań UE, w tym podczas spotkań przygotowawczych i notatek.
Francuski pozostaje oficjalnym językiem UE, obok 23 innych.
Jest również uważany za jeden z trzech języków roboczych Komisji, a pozostałe to angielski i niemiecki.
W Komisji pracuje ponad 3000 obywateli Francji, co czyni ten kraj trzecim najliczniej reprezentowanym w instytucjach bloku, za Włochami i Belgią.
Jednak pomimo tego, że Christine Lagarde kieruje Europejskim Bankiem Centralnym, obywatele Francji są obecnie niedostatecznie reprezentowani wśród najwyższych władz Brukseli.
Źródło: BNCH