Już 3 lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Obrony Narodowej, przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanie około 230 tysięcy osób.
Kwalifikacją wojskową objęci są przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz mężczyźni z lat 2001-2005 nieposiadający określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Ponadto w procesie wezmą udział kobiety urodzone między 1998 a 2006 rokiem, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku i dotąd nie przeszły kwalifikacji.
Termin kwalifikacji dla danego województwa ogłaszany jest przez wojewodę najpóźniej na 14 dni przed jej rozpoczęciem. Osoby podlegające obowiązkowi zostaną wezwane przez lokalny samorząd za pośrednictwem pisma, doręczonego przynajmniej siedem dni przed terminem stawiennictwa. Głównym celem kwalifikacji jest określenie zdolności fizycznej i psychicznej potencjalnych poborowych oraz wprowadzenie ich danych do ewidencji. Komisje przypisują uczestnikom jedną z czterech kategorii zdrowotnych: A (pełna zdolność), B (czasowa niezdolność), D (niezdolność w czasie pokoju) lub E (trwała i całkowita niezdolność).