Węgry zwróciły się do UE o przedłużenie ograniczeń importu zbóż i roślin oleistych z Ukrainy dla pięciu państw Europy Wschodniej co najmniej do końca 2023 r., powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Zsolt Feldman.
Komisja stwierdziła, że może przedłużyć ograniczenia importu zboża
Feldman powiedział we wtorek państwowej agencji informacyjnej MTI, że Węgry zwróciły się również do Brukseli o udzielenie wsparcia finansowego lokalnym rolnikom w celu ułatwienia transportu zapasów zboża, które utknęły w krajowych magazynach przed tegorocznymi zbiorami.
„Naszym interesem jest, aby węgierskie żniwa mogły zostać bezpiecznie zakończone, a węgierscy rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty” – powiedział Feldman po spotkaniu ministrów rolnictwa UE w Brukseli.
2 maja UE wprowadziła ograniczenia do 5 czerwca na import ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika, aby zmniejszyć nadwyżkę podaży zbóż w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji.
Kraje te skarżyły się, że tańsze ukraińskie zboże sprawia, że produkcja krajowa staje się nieopłacalna.
Organ wykonawczy UE powiedział, że w tym okresie ukraińska pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika mogą być sprzedawane do dowolnego innego kraju w bloku 27 państw.
UE wcześniej zliberalizowała cały import z Ukrainy, aby pomóc Kijowowi w odpieraniu inwazji Rosji. Pięć krajów stało się szlakami tranzytowymi dla ukraińskiego zboża, które nie mogło być eksportowane przez porty Morza Czarnego z powodu wojny.
Komisja stwierdziła, że może przedłużyć ograniczenia importu zboża po 5 czerwca, jeśli wyjątkowe warunki będą się utrzymywać.
Źródło: Reuters