Według agencji ONZ ds. migracji siedem osób, które przeżyły, dotarło do libijskich brzegów w skrajnie złych warunkach.
Libia stała się w ostatnich latach dominującym punktem tranzytowym
Co najmniej 73 migrantów i uchodźców zmierzających do Europy uznaje się za zaginionych i zmarłych w wyniku katastrofy statku u wybrzeży Libii, poinformowała agencja ONZ ds. migracji.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała na Twitterze, że władze libijskie wydobyły co najmniej 11 ciał z wraku, do którego doszło we wtorek.
Siedem osób przeżyło i dotarło do libijskich brzegów w skrajnie ciężkich warunkach, jak podała ONZ, dodając, że zostali oni przewiezieni do szpitala.
Wtorkowa katastrofa statku była najnowszą tragedią morską w środkowej części Morza Śródziemnego, kluczowym szlaku dla migrantów.
Według projektu IOM Missing Migrants, od 2014 roku na Morzu Śródziemnym zaginęło 25 821 migrantów i uchodźców.
Libia stała się w ostatnich latach dominującym punktem tranzytowym dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl z Afryki i Bliskiego Wschodu, próbujących przedostać się do Europy.
Kontrowersyjna umowa migracyjna między Włochami a Libią została na początku miesiąca automatycznie przedłużona na okres trzech lat, pomimo ostrzeżeń organizacji humanitarnych, że może to uczynić Rzym i Unię Europejską współwinnymi zbrodni przeciwko ludzkości.
Human Rights Watch (HRW) ostrzegła, że wspomaganie libijskiej straży przybrzeżnej, wiedząc, że ułatwi to powrót tysięcy ludzi do poważnych naruszeń praw człowieka, czyni Włochy i Unię Europejską współwinnymi takich zbrodni.
Według IOM od 29 stycznia co najmniej 531 migrantów i uchodźców zostało przechwyconych przez tzw. libijską straż przybrzeżną i odesłanych do rozdartego wojną kraju Afryki Północnej.
Bogata w ropę naftową Libia pogrążyła się w chaosie po wspieranym przez NATO powstaniu, które w 2011 roku obaliło i zabiło wieloletniego przywódcę Muammara Kadafiego.
W raporcie z czerwca 2022 r. Niezależna Misja Informacyjna ONZ w Libii stwierdziła, że migranci i uchodźcy byli narażeni na morderstwa, wymuszone zaginięcia, tortury, zniewolenie, przemoc seksualną, gwałty i inne nieludzkie czyny … w związku z ich arbitralnym zatrzymaniem.
We wrześniu 2022 roku prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) uznał, że przestępstwa wobec migrantów i uchodźców w Libii mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.
Źródło:Reuters