W Komisji Europejskiej zakup szczepionek Pfizer od pewnego czasu był otoczony podejrzeniami o korupcję, zwłaszcza w odniesieniu do negocjacji między przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym Pfizer Albertem Bourlą, które były prowadzone za pośrednictwem wiadomości tekstowych, które następnie „zniknęły”.
Vera Jourová, również wcześniej podejrzewana było o korupcję
„Oczywiste jest, że szczepionki te zostały zamówione i narzucone państwom członkowskim w niepotrzebnie dużych ilościach”, powiedziało węgierskie Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi na zapytanie dziennika Magyar Nemzet, po tym jak okazało się, że Pfizer i BioNTech złożyły pozew przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z zakupem niektórych szczepionek na Covid-19.
Według dokumentów uzyskanych przez Politico, powodowie domagają się od Węgier zapłaty za 3 miliony szczepionek BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro.
Von der Leyen przeprowadziła wstępne rozmowy z szefem Pfizera w marcu 2021 r. w sprawie zakupu szczepionki na koronawirusa i praktycznie uzgodniła szczegóły za pośrednictwem wiadomości tekstowej z dyrektorem generalnym giganta farmaceutycznego, Albertem Bourlą. Dochodzenie w sprawie transakcji wartej około 35 miliardów euro zostało wszczęte w styczniu 2022 roku, ale zespołowi przewodniczącego Komisji Europejskiej nie udało się znaleźć wspomnianych wiadomości tekstowych.
Rzecznik praw obywatelskich UE Emily O’Reilly stwierdziła, że von der Leyen celowo utrudniała jej pracę, twierdząc, że nie znalazła żadnej wiadomości tekstowej między przewodniczącą Komisji Europejskiej a Bourlą. Później okazało się, że rzekomo dokonano jedynie przeglądu wewnętrznych rejestrów dokumentów, a nie wiadomości tekstowych, twierdząc, że są one zbyt krótkotrwałe i dlatego nie są objęte prawem UE dotyczącym przechowywania dokumentów politycznych.
Antywęgierska komisarz UE Vera Jourová, również wcześniej podejrzewana o korupcję, mogła jedynie bronić von der Leyen, powołując się na krótkotrwały, efemeryczny charakter wiadomości tekstowych.
Jednak według Rzecznika Praw Obywatelskich, Emily O’Reilly, zachowanie członków komisji nie było zgodne z przejrzystością wymaganą przez przepisy UE i nie podjęto próby przeprowadzenia kompleksowego dochodzenia w tej sprawie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej broniła się również, mówiąc, że nie była zaangażowana w negocjacje i że wiadomości nie miały wpływu na przebieg umowy. To nie przypadek, że von der Leyen próbowała umniejszyć znaczenie negocjacji SMS-owych, ponieważ zakup szczepionek Pfizer spowodował również straty finansowe dla Unii Europejskiej: Zgodnie z warunkami mega-kontraktu z Pfizerem i BioNTech, Bruksela kupi 900 milionów dawek szczepionek o wartości 35 miliardów dolarów w okresie od końca 2020 do 2023 roku, z opcją na kolejne 900 milionów dawek.
Źródło: Remix