Priorytetem włoskiej premier Giorgii Meloni jest zablokowanie dopływu imigrantów, również poprzez europejską misję morską, oraz przyspieszenie repatriacji, podczas gdy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła potrzebę stworzenia legalnych szlaków i korytarzy humanitarnych, aby pokonać przemytników podczas wspólnej konferencji prasowej na Lampedusie.
Von der Leyen podkreśliła doskonałą współpracę z Włochami
Konferencja prasowa pokazała, że Meloni porzuciła nacjonalizm: zamiast odwoływać się do suwerenności narodowej i rozwiązań, jak w przeszłości, wezwała do rozwiązań europejskich. Meloni przedstawiła wizję Europy-twierdzy, powtarzając, że nie chodzi o to, jak redystrybuować migrantów w UE, ale jak powstrzymać nielegalne wyjazdy.
Wezwała również do zawarcia większej liczby umów z krajami Afryki Północnej na wzór tunezyjski i zwróciła się do UE o wsparcie tunezyjskiego budżetu nawet bez porozumienia między Tunezją a Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Meloni zaproponowała również europejską misję morską nie w celu ratowania migrantów, ale w celu zwalczania przemytników i powstrzymania odpływu. Wezwała również do skuteczniejszych instrumentów UE w zakresie repatriacji, a także większego zaangażowania ONZ i ogłosiła, że Włochy wydłużą czas przetrzymywania migrantów w celu repatriacji do 18 miesięcy, co jest maksymalnym okresem zgodnie z normami europejskimi, a Ministerstwo Obrony pomoże w budowie niezbędnych obiektów.
Von der Leyen podkreśliła doskonałą współpracę z Włochami i powtórzyła, że migracja jest „europejskim wyzwaniem, które wymaga europejskich rozwiązań”, opartych na „solidarności i jedności”. Dodała po włosku, że „Włochy mogą liczyć na Unię Europejską”.
Zasadniczo odrzuciła jednak wizję Melonii.
Von der Leyen przedstawiła plan działania w 10 punktach. Skupiła się zarówno na represjonowaniu przemytników, jak i na zarządzaniu migracjami, tworzeniu legalnych szlaków i korytarzy humanitarnych w celu ochrony migrantów i pokonania przemytników. Wezwała do szybkiego zatwierdzenia i wdrożenia paktu w sprawie migracji i azylu oraz swojego planu działania.
Źródło: Euractiv