Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pozwał w czwartek (24 sierpnia) należącą do Elona Muska firmę SpaceX za rzekomą dyskryminację osób ubiegających się o azyl i uchodźców przy zatrudnianiu.

USA domagają się sprawiedliwego wynagrodzenia i zwrotu kosztów dla osób ubiegających się o azyl
„Pozew zarzuca, że od co najmniej września 2018 r. do maja 2022 r. SpaceX rutynowo zniechęcał azylantów i uchodźców do ubiegania się o pracę i odmawiał ich zatrudnienia lub uwzględnienia ze względu na ich status obywatelski, z naruszeniem ustawy o imigracji i obywatelstwie” – powiedział Departament Sprawiedliwości w oświadczeniu.
W ogłoszeniach o pracę i publicznych oświadczeniach na przestrzeni kilku lat, SpaceX błędnie twierdził, że zgodnie z przepisami federalnymi znanymi jako przepisy dotyczące kontroli eksportu, SpaceX może zatrudniać tylko obywateli USA i legalnych stałych rezydentów, czasami określanych jako „posiadacze zielonej karty”, powiedział Departament Sprawiedliwości.
Departament Sprawiedliwości wskazał również na posty online miliardera Muska, właściciela firmy, jako przykład „dyskryminujących oświadczeń publicznych”.
W pozwie zacytowano post z czerwca 2020 r. na X, dawniej zwanym Twitterem, napisany przez CEO Muska do jego ówczesnych 36 milionów obserwujących, w którym stwierdzono: „Prawo USA wymaga co najmniej zielonej karty, aby zostać zatrudnionym w SpaceX, ponieważ rakiety są zaawansowaną technologią zbrojeniową”.
Musk opisał pozew Departamentu Sprawiedliwości przeciwko SpaceX jako „uzbrojenie Departamentu Sprawiedliwości do celów politycznych”.
W poście na X, dyrektor generalny SpaceX powiedział, że firmie „wielokrotnie mówiono, że zatrudnianie kogokolwiek, kto nie jest stałym rezydentem Stanów Zjednoczonych, naruszyłoby międzynarodowe prawo dotyczące handlu bronią, co byłoby przestępstwem”.
Asystentka prokuratora generalnego USA Kristen Clarke z wydziału praw obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości powiedziała, że dochodzenie DOJ wykazało, że SpaceX „nie rozważyło sprawiedliwie ani nie zatrudniło azylantów i uchodźców ze względu na ich status obywatelski i nałożyło coś, co było równoznaczne z zakazem ich zatrudniania bez względu na ich kwalifikacje, z naruszeniem prawa federalnego”.
Clarke powiedział również, że rekruterzy SpaceX i urzędnicy wysokiego szczebla „aktywnie zniechęcali” osoby ubiegające się o azyl i uchodźców do poszukiwania pracy w firmie.
Stany Zjednoczone domagają się sprawiedliwego wynagrodzenia i zwrotu kosztów dla osób ubiegających się o azyl i uchodźców, którzy zostali zniechęceni lub którym odmówiono zatrudnienia w SpaceX z powodu rzekomej dyskryminacji, powiedział Departament Sprawiedliwości.
Pozew domaga się również kar cywilnych w wysokości, która zostanie ustalona przez sąd, oraz zmian w polityce, które zapewnią, że SpaceX będzie w przyszłości przestrzegać federalnego mandatu dotyczącego niedyskryminacji
Źródło:Eura