1 lutego 2021 r. wojsko Birmy obaliło demokratycznie wybrany rząd kraju i przejęło władzę.
Sankcje dotkną urzędników
W związku z drugą rocznicą przewrotu wojskowego Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wykorzystali okazję, aby zacisnąć pętlę na reżimie wojskowym, nakładając na kraj sankcje.
W tym samym czasie junta ogłosiła ostre kryteria udziału w tegorocznych wyborach, chcąc zacieśnić swoją kontrolę nad krajobrazem politycznym kraju.
Zgodnie z oświadczeniem Departamentu Skarbu, Stany Zjednoczone we wtorek nałożyły sankcje między innymi na Związkową Komisję Wyborczą Myanmaru, przedsiębiorstwa górnicze i urzędników z branży energetycznej.
Stany Zjednoczone nakładały sankcje na Birme już wcześniej, jednak po raz pierwszy Waszyngton objął nimi urzędników Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE). Wśród innych krajów, które również ogłosiły sankcje są Kanada, Australia i Wielka Brytania. Kanada objęła sankcjami sześć osób i nałożyła dodatkowe sankcje na eksport, sprzedaż, dostawę lub wysyłkę paliwa lotniczego dla wojskowego reżimu Myanmaru.
Ostatnie sankcje dotyczą również dyrektora zarządzającego i zastępcy dyrektora zarządzającego MOGE. Według Departamentu Skarbu, przedsiębiorstwo państwowe MOGE jest największym przedsiębiorstwem generującym dochody junty.
USA wskazały również ministra energii Myanmaru, kluczową osobę, która nadzoruje wszystkie działania dotyczące krajowego i międzynarodowego sektora energetycznego. W zeszłym roku, powołując się na bombardowania lotnicze prowadzone przez wojsko Birmy, w których zginęło aż 100 osób, Waszyngton nałożył ograniczenia na firmę Sky Aviator, kluczowego dostawcę części do samolotów wojskowych dla wojska.
Źródło: Reuters