Od ulewnych deszczy i późniejszych powodzi w Norwegii i Chorwacji, po upalne temperatury w Hiszpanii i Portugalii, przyglądamy się pogodzie w tym tygodniu w całej Europie.
Hiszpania cierpi z powodu trzeciej poważnej fali upałów
W tym tygodniu Europa została opanowana przez różne ekstremalne zjawiska pogodowe. W Norwegii około 4000 osób zostało ewakuowanych z obszarów dotkniętych huraganem „Hans”, który spowodował znaczne powodzie i szkody.
„Właśnie otrzymałem wiadomość, że jesteśmy natychmiast ewakuowani. Dotyczy to wszystkich domów i budynków, które znajdują się najbliżej rzeki”, wyjaśnił mieszkaniec Marte Jørsted. „Znajdujemy się na niewielkim szczycie, więc obawiają się, że może wystąpić ryzyko osunięcia się ziemi”.
Helikoptery zostały wezwane do ratowania mieszkańców odległych obszarów, a na południu kraju ogłoszono „czerwone ostrzeżenie powodziowe”.
Dni ulewnych deszczy spowodowały wylanie rzek i częściowe pęknięcie tamy, wywołując osunięcia ziemi i powodzie w górzystym regionie oraz zmuszając społeczności w dolnym biegu rzeki do ewakuacji.
W Chorwacji rzeka Drava osiągnęła rekordowy poziom 704 centymetrów. Około 50 domków letniskowych położonych wzdłuż rzeki po drugiej stronie wału zostało zalanych.
Niedawne ulewne deszcze skłoniły władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego w niektórych częściach kraju.
Lokalne władze twierdzą obecnie, że sytuacja jest pod kontrolą, a worki z piaskiem są instalowane, aby zapobiec przesiąkaniu.
„Myślę, że obrona przeciwpowodziowa została ustanowiona we wszystkich krytycznych miejscach, sytuacja powinna być ściśle monitorowana przez następne dwa lub trzy dni, ale mamy nadzieję, że nie będzie większych problemów”, powiedział Tomislav Novosel z Chorwackiego Centrum Obrony Przeciwpowodziowej.
Tymczasem Hiszpania cierpi z powodu trzeciej poważnej fali upałów tego lata, a temperatury wzrosły do 46 stopni Celsjusza we wschodnim mieście Walencja.
Lokalne władze otworzyły specjalne schronisko dla bezdomnych, aby mogli uciec przed słońcem i uzyskać dostęp do żywności, świeżej wody i prysznica.
Centrum miasta było bardziej puste niż zwykle, ponieważ wiele osób uciekło na walenckie plaże lub na wieś.
„W nocy używamy klimatyzacji i wentylatora”, mówi Roberto Gimenez, mieszkaniec miasta. „W ciągu dnia staramy się wychodzić z domu tak późno, jak to możliwe, jeśli nie mamy pracy do wykonania, i iść na plażę”, dodaje.
Hiszpańska agencja meteorologiczna ostrzegła w tym tygodniu, że średnia temperatura w całym kraju może osiągnąć siedmioletni rekord.
„Prawdopodobnie będzie to najgorętsze pięć sierpniowych dni od 73 lat”, powiedziała AEMET, państwowa agencja meteorologiczna, a prawie cały kraj został objęty czerwonym alertem pogodowym.
Ogromne pożary lasów nadal szaleją w południowej Portugalii. Wiatry i ekstremalne upały doprowadziły do pożarów, które zniszczyły 15 000 hektarów drzew.
Największe pożary zaobserwowano w południowym regionie Odemira, gdzie ewakuowano tysiące ludzi, a pożary dotarły do Algarve, niezwykle popularnego miejsca turystycznego.
Eksperci twierdzą, że powtarzające się fale upałów, które stają się coraz dłuższe i bardziej intensywne, są konsekwencją zmian klimatycznych.
Półwysep Iberyjski odczuwa skutki zmian klimatycznych w Europie, a susze i pożary stają się coraz częstsze.
Źródło: en