W niedzielę Donald Trump wezwał rosyjskiego lidera Władimira Putina do podjęcia działań w celu osiągnięcia natychmiastowego zawieszenia broni z Ukrainą. Opisał to jako część swoich aktywnych wysiłków jako prezydent-elekt, aby zakończyć wojnę, mimo że do objęcia urzędu pozostały mu jeszcze tygodnie.„Zelenskyy i Ukraina chcieliby zawrzeć umowę i zakończyć ten szaleńczy stan rzeczy” – napisał Trump na mediach społecznościowych, odnosząc się do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
W wywiadzie telewizyjnym emitowanym w niedzielę Trump zasugerował również możliwość zmniejszenia pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz wycofania Stanów Zjednoczonych z NATO. Te dwa zagrożenia wzbudziły niepokój zarówno w Ukrainie, jak i wśród sojuszników NATO oraz wielu przedstawicieli amerykańskiej społeczności zajmującej się bezpieczeństwem narodowym.
Na pytanie podczas programu „Meet the Press” na NBC, czy aktywnie pracuje nad zakończeniem trwającej niemal trzy lata wojny na Ukrainie, Trump odpowiedział: „Tak”.Nie chciał jednak ujawniać, czy rozmawiał z Putinem od momentu zwycięstwa w wyborach w listopadzie. „Nie chcę nic mówić na ten temat, ponieważ nie chcę robić niczego, co mogłoby utrudnić negocjacje” – dodał.
Wezwanie Trumpa do natychmiastowego zawieszenia broni wykracza poza publiczne stanowiska administracji Bidena oraz Ukrainy i spotkało się z ostrożną reakcją Zełenskiego. To także oznacza nietypowe zaangażowanie Trumpa przed jego inauguracją 20 stycznia w rozwiązanie jednego z głównych kryzysów globalnych stojących przed ustępującą administracją Bidena.
Trump zaproponował swoje rozwiązanie po weekendowym spotkaniu w paryżu z francuskimi i ukraińskimi liderami podczas uroczystości związanej z odbudową katedry Notre Dame po katastrofalnym pożarze. Żaden z doradców towarzyszących mu nie wydawał się mieć doświadczenia dotyczącego sytuacji na Ukrainie.
„Kijów chciałby zamknąć umowę” – napisał Trump na swojej platformie Truth Social. „Powinno być natychmiastowe zawieszenie broni i powinny rozpocząć się negocjacje”.
„Znam Władimira dobrze. To jego czas działania. chiny mogą pomóc. Świat czeka!” – dodał, odnosząc się do mediacyjnych wysiłków Chin postrzeganych przez wielu na zachodzie jako sprzyjające Rosji.
Zełeński opisał swoje sobotnie rozmowy z Trumpem jako „konstruktywne”, ale nie podał dalszych szczegółów. Ostrzegając o potrzebie sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy zaznaczył: „Kiedy mówimy o skutecznym pokoju z Rosją, musimy najpierw mówić o skutecznych gwarancjach pokoju”.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na wpis Trumpa powtarzając długoletnią wiadomość Moskwy o otwartości na rozmowy z Ukrainą. Pieskow odniósł się do dekretu Zełeńskiego wydanego w październiku 2022 roku stwierdzającego niemożność jakichkolwiek rozmów tak długo jak Putin jest przywódcą Rosji.
Dekret ten został ogłoszony po tym jak Putin ogłasza cztery okupowane regiony ukrainy częścią Rosji; Kijów oraz Zachód uznali to za oczywistą naruszenie suwerenności ukraińskiej.
Były doradca ds.bezpieczeństwa narodowego Trampa ostrzegła przed myśleniem życzeniowym dotyczącym szybkiego zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie: „Martwi mnie ta błędna idea uspokojenia Putina”.
Trump wielokrotnie podkreśla swoją chęć szybkiego rozwiązywania konfliktów zarówno na Ukrainie jak i Bliskim wschodzie; te działania były frustrujące dla mediacyjnych wysiłków administracji Bidena.
Nie ma zakazu spotkań nowo mianowanych urzędników ze zagranicznymi przedstawicielami; takie spotkania są powszechne – chyba że mają one wpływać negatywnie lub podważać aktualną politykę USA.
Podczas nagranego wywiadu dla NBC Tramp ponownie ostrzegaw swoich sojuszników NATO mówiąc że nie widzi kontynuacji amerykańskiego uczestnictwa we wspólnej obronie jako pewnika podczas swojej drugiej kadencji.
Zapytany czy rozważy możliwość wystąpienia USA z NATO odpowiedział: „Absolutnie”.
Wyrazi również podobną otwartość gdy zapytano go o możliwe cięcia pomocy dla Ukraińców: „Możliwie” - powiedział.
Wsparcie militarne ze strony USA jest kluczowe dla walki Ukraińców przeciwko rosyjskiemu najazdowi a Biden zwiększa pomoc przed opuszczeniem urzędu.
rosyjskie siły kontynuowały swój postęp we wschodniej części kraju zdobywając wieś blahodatne według komunikatu ministerstwa obrony Rosji; jeśli potwierdzone to zdobycze przybliżą je ku przejęciu miasta Velyka Novosilka co może zak disruptować kluczową trasę logistyczną armii ukraińskiej według analityków wojskowych