Administracja Bidena zażądała, aby chińscy właściciele TikTok pozbyli się swoich udziałów w popularnej aplikacji wideo lub stanęli w obliczu możliwego zakazu ze strony USA, jak poinformowała firma w tym tygodniu Reuters.
Właścicielem TikTok jest chińska firma ByteDance
Posunięcie to jest następstwem wprowadzenia nowej ustawy w USA, która pozwoliłaby Białemu Domowi na zakazanie działalności TikTok lub innych technologii pochodzących z zagranicy, jeżeli stanowiłyby one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Inne kraje i podmioty również zdecydowały się na zakazanie aplikacji.
Właścicielem TikTok jest chińska firma ByteDance, najbardziej wartościowy start-up na świecie.
Liczne kraje wyraziły zaniepokojenie z powodu jej bliskości z chińskim rządem i przechowywania danych użytkowników na całym świecie.
Oto lista krajów i podmiotów, które wprowadziły częściowy lub całkowity zakaz korzystania z TikTok.
Nowa Zelandia
Stała się najnowszym krajem, który wziął na celownik TikTok, wprowadzając zakaz korzystania z aplikacji na urządzeniach z dostępem do sieci parlamentarnej w związku z obawami o bezpieczeństwo cybernetyczne.
Indie
Zakazały używania TikTok i dziesiątek innych aplikacji chińskich deweloperów na wszystkich urządzeniach w czerwcu 2020 roku, twierdząc, że są one potencjalnie szkodliwe dla bezpieczeństwa i integralności kraju.
Afganistan
Prowadzi rozmowy w sprawie zakazu używania TikTok i gry wideo PUBG, ponieważ Talibowie twierdzą, że prowadzą one afgańską młodzież na „manowce”.
Pakistan
Co najmniej cztery razy zakazywał TikTok, ostatni zakaz zakończył się w listopadzie, z powodu niemoralnych i nieprzyzwoitych, zdaniem rządu, treści w aplikacji.
Belgia
Pracownicy belgijskiego rządu federalnego nie będą już mogli korzystać z TikTok na swoich telefonach służbowych, powiedział premier Belgii Alexander De Croo 10 marca.
Kanada
Ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa, kraj ten zakazał używania TikTok na urządzeniach rządowych.
Tajwan
Zakazał używania TikTok i niektórych innych chińskich aplikacji na urządzeniach państwowych, a w grudniu 2022 r. rozpoczął dochodzenie w sprawie aplikacji mediów społecznościowych w związku z podejrzeniem nielegalnych działań na wyspie.
USA
CFIUS potężny organ zajmujący się bezpieczeństwem narodowym, w 2020 roku jednogłośnie zalecił firmie ByteDance zbycie TikTok z powodu obaw, że dane użytkowników mogą zostać przekazane rządowi Chin.
Na początku marca ustawodawcy z obu głównych partii amerykańskich przedstawili projekt ustawy zakazującej używania tej popularnej aplikacji w USA.
Wcześniej, w grudniu 2022 roku, Kongres przyjął ustawę zakazującą używania TikTok na urządzeniach federalnych.
Instytucje edukacyjne w USA
Boise State University, University of Oklahoma, University of Texas-Austin i West Texas A&M University to niektóre ze szkół, które zakazały używania TikTok na urządzeniach uniwersyteckich i w sieciach Wi-Fi.
Stany USA
Teksas, Maryland, Alabama i Utah należą do ponad 25 stanów, które wydały pracownikom zakaz korzystania z TikTok na urządzeniach rządowych.
Komisja Europejska i Parlament Europejski
Władza wykonawcza Unii Europejskiej, Komisja Europejska, wydała nakaz zakazu używania popularnej chińskiej aplikacji TikTok na telefonach swoich pracowników z powodu obaw o bezpieczeństwo cybernetyczne. Osobno, Parlament Europejski również zakazał używania tej aplikacji na telefonach pracowników.
Źródło: Reuters