Technologiczne innowacje są fundamentem dla uruchomienia nowoczesnego systemu kaucji opakowań, nad którym pracuje Polska, wprowadzając go od przyszłego roku.
Koniec sierpnia zaznaczył się nowelizacją istotnej ustawy dotyczącej gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe, wprowadzone regulacje, które zaczną obowiązywać od następnego roku, są efektem wieloletnich, dogłębnych prac legislacyjnych i analiz. Głównym celem wprowadzenia innowacyjnego systemu kaucji jest intensyfikacja oraz optymalizacja procesu recyklingu używanych opakowań po napojach, zarówno tych wykonanych ze szkła, jak i z tworzyw sztucznych.
W myśl nowych przepisów, kaucja będzie dodawana do cen jednorazowych butelek plastikowych o pojemności do trzech litrów, szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek do jednego litra. Kaucja ta będzie zwracana konsumenckim przy zwrocie opakowań, bez konieczności prezentowania paragonu. Przewidywana wysokość kaucji to 50 groszy.
Czytaj także:
- Microsoft: Energia jądrowa dla centrów danych AI
- Czy Sędziowie Liniowi Ustąpią Miejsca Nowoczesnej Technologii? Obawy o Przyszłość Arbitrażu
- Infrastruktura pojazdów elektrycznych: Korea Południowa liderem
Sklepy powyżej 200 mkw. będą przyjmować opakowania w systemie kaucyjnym, mniejsze mogą uczestniczyć dobrowolnie. Nieodebrane kaucje wesprą system.
Polski system kaucyjny jest inspirowany rozwiązaniami z innych krajów Europy, korzysta z nich już 140 mln Europejczyków. Polska umożliwi zwrot opakowań przy kasie lub przez recyklomaty – maszyny według standardów GS1, sprawdzone m.in. w sieci Żabka.
W pilotażu, Żabka, GS1 Polska i start-up Maas Loop testowały automaty w różnych miastach. Użytkownicy zdobywali punkty za zwroty opakowań.
Eksperyment w Bydgoszczy, zautomatyzowany, był najambitniejszy i dostarczył dowodów na skuteczność systemu, z sukcesem gromadząc butelki PET i metalowe puszki. Dane z pilotażu wskazują na znaczny potencjał systemu kaucyjnego w Polsce.
Źródło: forbes