Niektóre z samolotów przeprowadziły ćwiczenia z chińskim lotniskowcem Shandong, podało tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

40 chińskich samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej
Tajwan poinformował w czwartek o 68 chińskich samolotach bojowych i 10 chińskich statkach w pobliżu jego terytorium w ciągu 24 godzin.
„68 samolotów [Armii Ludowo-Wyzwoleńczej] i 10 okrętów [Armii Ludowo-Wyzwoleńczej] w pobliżu Tajwanu zostało wykrytych dziś o 6 rano (UTC+8)”, ogłosiło tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej w oświadczeniu, odnosząc się do chińskiej armii i marynarki wojennej.
Tajwańskie ministerstwo dodało, że jego siły zbrojne „monitorowały sytuację” i „zleciły samolotom [bojowego patrolu powietrznego], okrętom marynarki wojennej i lądowym systemom rakietowym zareagowanie [na] te działania”.
Ministerstwo dodało później, że 40 chińskich samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej i weszło w południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – obszar w przestrzeni powietrznej głównie nad Morzem Wschodniochińskim, ale rozciągający się poza krajową przestrzeń powietrzną Tajwanu.
Liczba ta oznaczała skok w porównaniu ze środą, kiedy Tajwan zgłosił 35 chińskich samolotów bojowych w pobliżu wyspy, z których 28 przekroczyło linię środkową lub weszło do południowo-zachodniej ADIZ Tajwanu.
Niektóre z chińskich samolotów przekroczyły kanał Bashi, aby przeprowadzić ćwiczenia z chińskim lotniskowcem Shandong na Pacyfiku, dodało ministerstwo.
Komunistyczna Partia Chin (KPCh) postrzega Tajwan jako przyszłą część swojego terytorium, pomimo wieloletnich demokratycznych rządów Tajpej. Tajwan stanowczo sprzeciwia się chińskim roszczeniom terytorialnym.
W ciągu ostatniego roku KPCh eskalowała zarówno militarną, jak i polityczną presję na wyspę, w tym wysyłając niemal codziennie okręty wojenne i samoloty bojowe.
W poniedziałek Chiny wypłynęły własną formacją morską dowodzoną przez lotniskowiec Shandong około 70 mil (110 kilometrów) na południowy wschód od Tajwanu. Według chińskich mediów państwowych, statek miał przeprowadzić ćwiczenia symulujące ataki samolotów, okrętów podwodnych, okrętów wojennych i lądowych.
Według państwowych mediów był to już drugi raz, kiedy Chiny wysłały Shandong na zachodni Pacyfik. Lotniskowiec uczestniczył w ćwiczeniach wokół Tajwanu w kwietniu, wkrótce po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym (R-Calif.) w Kalifornii. W tym czasie KPCh wysłała w kierunku Tajwanu rekordową liczbę 91 samolotów bojowych i 12 okrętów wojennych w ostatnim dniu ćwiczeń.
KPCh interpretuje wszystkie interakcje między tajwańskimi i zagranicznymi urzędnikami jako wyzwania dla jej roszczeń do władzy nad wyspą i stwierdziła, że jej działania wojskowe w pobliżu Tajwanu są odpowiedzią na rzekomą współpracę między Stanami Zjednoczonymi a tajwańskimi siłami niepodległościowymi.
Oprócz ostatnich inwazji w tym roku, KPCh w sierpniu 2022 r. zainscenizowała gry wojenne wokół Tajwanu, kiedy ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (D-Calif.) odwiedziła Tajwan. W tym czasie wystrzeliła pociski rakietowe nad Tajwan i ogłosiła strefy zakazu lotów wzdłuż sąsiednich obszarów.
Niedawne rozmieszczenie chińskich samolotów wojskowych i okrętów wojennych w pobliżu Tajwanu nastąpiło po tym, jak okręt wojenny ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską 9 września w pozornym wyzwaniu dla roszczeń terytorialnych Pekinu.
Marynarka wojenna USA stwierdziła, że rutynowy tranzyt „demonstruje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów w wolny i otwarty Indo-Pacyfik”.
Była to druga taka wspólna misja amerykańsko-kanadyjska od czerwca, która zbiegła się w czasie z udziałem przywódców obu krajów w szczycie G20 w Indiach.
Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych i Kanady przeprowadziły również w tym tygodniu serię ćwiczeń na Morzu Południowochińskim.
Ministerstwo Obrony Tajwanu stwierdziło w raporcie (pdf) opublikowanym we wtorek, że Chiny stale wzmacniają swoje bazy wojskowe wzdłuż wybrzeża Tajwanu i kończą budowę lotniska, aby uzyskać „przewagę powietrzną” przeciwko wyspie.
„W tym roku Komunistyczna Partia Chin agresywnie rozszerzyła swoje uzbrojenie i kontynuowała budowę różnych typów myśliwców i dronów” – powiedział gen. dyw. Huang Wen-Chi, zastępca szefa Sztabu Generalnego ds. wywiadu w tajwańskim Ministerstwie Obrony, podczas konferencji prasowej ogłaszającej dwuletni raport.„Otrzymaliśmy informacje, że wszystkie ważne bazy wojskowe wzdłuż wybrzeża … są stale aktualizowane” – dodał.
Źródło: ET