Wicepremier i minister spraw zagranicznych Antonio Tajani rozmawiał z posłami o kontrowersyjnym porozumieniu między Włochami a Albanią w sprawie zarządzania nielegalnymi migrantami w Izbie Deputowanych we wtorek, mówiąc, że nie jest ono porównywalne z tym podpisanym niedawno między Wielką Brytanią a Rwandą.
Nie będzie możliwe holowanie łodzi przemytników
Tajani wyjaśnił, że protokół z Tiraną jest „znaczącym elementem” w ogólnej strategii rządu kierowanego przez Giorgię Meloni (Fratelli d’Italia/ECR) w celu przeciwdziałania nieuregulowanym przepływom migracyjnym i rynkowi handlarzy, który „nadal zbiera ofiary”.
„Zapobieganie nielegalnym wyjazdom, wzmocnienie granic zewnętrznych, walka z przemytnikami, poprawa systemu repatriacji, rozszerzenie legalnych kanałów migracji, przyjmowanie osób uprawnionych do ochrony międzynarodowej: to główne składniki nowego podejścia, które staramy się wprowadzić w Europie”, powiedziała minister.
Protokół Włochy-Albania stanowi, że nie więcej niż trzy tysiące migrantów może przebywać w dwóch ośrodkach jednocześnie, a migranci mogą przybywać do albańskiego portu wyłącznie statkami włoskich władz, które są zaangażowane w operacje ratunkowe.
Ponadto nie będzie możliwe holowanie łodzi przemytników, ani kierowanie do Albanii łodzi obsługiwanych przez organizacje pozarządowe.
Migranci będą traktowani w „dokładnie taki sam sposób”, jak zgodnie z włoskimi i europejskimi przepisami, a oba ośrodki będą działać zgodnie z włoskimi, europejskimi i międzynarodowymi przepisami w tym zakresie. Procedury będą włoskie i będą przeprowadzane wyłącznie przez włoskie organy administracyjne i sądowe.
Lewicowe partie opozycyjne szeroko skrytykowały porozumienie z Tiraną, a sekretarz Partii Demokratycznej (PD/S&D) Elly Schlein wyraziła głębokie zakłopotanie, a szef PD ds. polityki migracyjnej Pierfrancesco Majorino powiedział o „niebezpiecznym bałaganie”.
„Wydaje się, że jest to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i europejskiego”, powiedział Schlein, dodając, że porozumienie jest nieważne, ponieważ rząd zdecydował o nim bez konsultacji z parlamentem.
Dlatego też rząd ogłosił we wtorek, że planuje przedłożyć parlamentowi ustawę ratyfikacyjną zawierającą niezbędne przepisy i środki na wdrożenie protokołu.
„Dzisiejsza debata i głosowanie, które ją zakończy, pokazuje, jeśli była taka potrzeba, że nasz rząd nigdy nie unikał dialogu i kontroli ze strony parlamentu, zwłaszcza w tak ważnych kwestiach”, podkreślił Tajani.
PD była zadowolona z wyboru rządu, który poseł Giuseppe Provenzano określił jako „zwrot w drugą stronę”. Mimo to, nadal istnieje wiele zastrzeżeń co do zalet porozumienia ze strony lewicowej opozycji, w szczególności +Europa i Avs, które mówią o „całkowitej porażce”.
„Rząd utarł nosa konstytucji”, dodał Schlein.
Umowa nie jest porównywalna z umową między Wielką Brytanią a Rwandą
Tajani dodał, że umowa między Włochami a Albanią nie jest porównywalna z umową między Wielką Brytanią a Rwandą, ponieważ nie ma outsourcingu zarządzania wnioskami o azyl do kraju trzeciego ani odstępstwa od praw gwarantowanych na szczeblu międzynarodowym.
„Albania wkrótce przystąpi do Unii Europejskiej i jest częścią Rady Europy. Odstępstwa byłyby niemożliwe”, powiedział minister.
Wreszcie, tylko migranci, którzy mogą zostać zatrzymani w ośrodkach, które ich przyjmują, mogą zostać przewiezieni do Albanii. Zgodnie z obowiązującymi włoskimi i europejskimi przepisami, istnieją dwie kategorie migrantów.
Pierwszą z nich są osoby ubiegające się o azyl podlegające przyspieszonej procedurze granicznej, osoby nie narażone na niebezpieczeństwo z bezpiecznych krajów lub migranci, którzy już złożyli wniosek o azyl i otrzymali odmowę.
Druga kategoria to osoby oczekujące na repatriację po stwierdzeniu, że nie spełniają wymogów pobytu we Włoszech. W żadnym wypadku osoby szczególnie wrażliwe, takie jak nieletni i kobiety w ciąży, nie mogą być przyjmowane w albańskim ośrodku.
Albania przyzna Włochom bezpłatnie dwa obszary. Punkt przylotów w porcie Shengjin, na północnym wybrzeżu kraju, oraz bazę wojskową w Gjader, około 30 kilometrów od portu. Port będzie dysponował obiektem przeznaczonym do działań ratowniczych, pierwszej pomocy i pobierania odcisków palców.
W drugim obiekcie, zlokalizowanym w głębi lądu, będą rozpatrywane wnioski o ochronę międzynarodową, a dla tych, którzy się nie zakwalifikują, zostaną przeprowadzone procedury repatriacyjne.
Źródło: Euractiv