Finlandia wstępuje do NATO przed Szwecją po tureckim sprzeciwie wobec działań skrajnej prawicy w Sztokholmie
Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze wniosku Szwecji
Sąd w Szwecji zniósł zakaz palenia Koranu, który rozgniewał Turcję, w dniu, w którym szwedzcy urzędnicy musieli siedzieć z boku, gdy Finlandia przystępowała do NATO.
Sędziowie orzekli, że obawy przed gwałtownymi represjami wobec Szwecji nie uzasadniają zakazu.
W innym przypadku pięć osób zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem o działalność terrorystyczną, w związku z wezwaniami do ataków po spaleniu Koranu w styczniu.
Sprawa miała powiązania z brutalnym ekstremizmem islamskim, powiedziała policja.
W siedzibie NATO w Brukseli szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom nie chciał spekulować na temat wpływu wyroku sądu.
Powiedział, że jego kraj uważa, że wolność słowa jest ważna, ale powiedział, że niewłaściwe jest przeprowadzanie czegoś podobnego do palenia Koranu.
Potępienie przez Turcję spalenia Koranu przed jej ambasadą w Sztokholmie dodało jej argumentów przeciw Szwecji o członkostwo w NATO.
Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze wniosku Szwecji.
W zeszłym miesiącu zaakceptowały kandydaturę Finlandii, która we wtorek została 31. członkiem NATO.
Dyplomaci, witając Finlandię, wezwali do przyjęcia Szwecji przed lipcowym szczytem przywódców NATO w Wilnie.
Wielka Brytania wezwała do szybkiego przystąpienia Szwecji, które Finlandia nazwała swoim kolejnym celem. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wezwał Turcję i Węgry, aby nie „zepsuły szczytu w Wilnie”.
Członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji, powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
Turcja zażądała od Finlandii i Szwecji ostrzejszej polityki wobec kurdyjskich dysydentów, których Ankara uważa za terrorystów.
W zeszłym miesiącu Turcja stwierdziła, że Finlandia podjęła autentyczne i konkretne kroki, ale że konieczne są dalsze rozmowy ze Szwecją.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w styczniu, że Szwecja nie może być przyjęta tak długo, jak pozwalacie na palenie i darcie mojej świętej księgi, Koranu.
Spalenie Koranu przez skrajnie prawicowego polityka Rasmusa Paludana spowodowało międzynarodowe potępienie.
Policja zakazała protestów pod ambasadą Turcji i Iraku, ale sąd uchylił we wtorek ich nakazy.
Obawy zgłoszone przez policję nie były wystarczająco konkretne, aby unieważnić prawo do wolności słowa w Szwecji, stwierdzili sędziowie.
Aresztowania w związku z terroryzmem były wynikiem jednego z kilku dochodzeń prowadzonych po antyszwedzkich protestach po spaleniu Koranu, jak poinformowała policja.
Susanna Trehorning, zastępca szefa ds. walki z terroryzmem w szwedzkiej policji bezpieczeństwa, powiedziała, że były wezwania do ataków na kraj.
Policja bezpieczeństwa często musi wcześnie interweniować, aby odeprzeć zagrożenie. Nie możemy czekać na zakończenie przestępstwa, zanim zaczniemy działać – powiedziała.
Atak na kraj nie jest natychmiastowo nieuchronny, oświadczyła policja.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek Szwecji, że zadba o jej przystąpienie do Sojuszu.
Finlandia i Szwecja miały nadzieję na jednoczesne przystąpienie po złożeniu wniosku po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Moskwa potępiła przystąpienie Finlandii jako zamach na jej bezpieczeństwo i interesy narodowe.
To zmusza nas do podjęcia środków zaradczych … w sensie taktycznym i strategicznym”, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Peskow.
Źródło: TN