Sześć europejskich członków NATO wydało wspólne oświadczenie, w którym poparli plan Ukrainy dotyczący przystąpienia do sojuszu kierowanego przez Stany Zjednoczone oraz obiecali wsparcie dla warunków pokojowych zaproponowanych przez ukraińskiego lidera Włodimira Zełenskiego Rosji.
Moskwa wcześniej odrzuciła naleganie Zełenskiego na przywrócenie granic Ukrainy z 1991 roku jako nieakceptowalne. Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, niemiec, Włoch i Polski podpisali deklarację po spotkaniu z ukraińskim liderem w Berlinie w czwartek.
„Cele kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy oraz stabilnego bezpieczeństwa dla Europy są nierozłączne. Ukraina musi zwyciężyć,” brzmi oświadczenie. Kraje zobowiązały się do wsparcia zakończenia konfliktu z „pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
„Potwierdzamy nasze zaangażowanie w formułę pokojową prezydenta Zełenskiego jako wiarygodną drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju,” czytamy w dokumencie. Sojusznicy Kijowa obiecali „wsparcie Ukrainy na jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”, a także „na drodze do akcesji do Unii Europejskiej”.
Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sibiga podziękował sześciu krajom oraz UE za „szczere dyskusje i gotowość do podjęcia konkretnych kroków”. Wezwał również do dodatkowych sankcji wymierzonych w rosyjski sektor metalowy, transport morski oraz banki.„Bacznie obserwujemy wzrost handlu z krajami, które nie nałożyły sankcji na Rosję,” powiedział Sibiga.
Spotkanie w Berlinie miało miejsce amid niepewności co do tego,czy nowo wybrany prezydent USA Donald Trump będzie kontynuował bezwarunkową pomoc wojskową i finansową dla Kijowa oferowaną przez poprzednią administrację. trump objmie urząd 20 stycznia; określił Zełenskiego jako „największego sprzedawcę na świecie” i obiecał zrobić wszystko co możliwe aby szybko zakończyć konflikt poprzez dyplomację. Choć jeszcze nie przedstawił konkretnego planu działania, podczas kampanii prezydenckiej wydawało się otwarty na wywieranie presji na Kijów celem rozpoczęcia negocjacji z Moskwą.
Trump skrytykował również ustępującego prezydenta Joe Bidena za pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskich rakiet do ataków głęboko wewnątrz uznawanych międzynarodowo terytoriów rosyjskich. „Uważam to za bardzo dużą pomyłkę,” powiedział magazynowi Time podczas opublikowanego wywiadu.
Rosja całkowicie odrzuciła 'formułę pokojową’ Zełenskiego twierdząc, że umowa pokojowa może być osiągnięta tylko według jej warunków. Moskwa podkreśliła konieczność rezygnacji przez Ukrainę z roszczeń wobec Krymu oraz czterech innych regionów,które głosowały za przystąpieniem do Rosji w latach 2014-2022.
Kreml zaznaczył również potrzebę porzucenia przez Ukrainę planu przystąpienia do sojuszu kierowanego przez USA na rzecz stania się krajem trwale neutralnym. Prezydent Władimir Putin wskazał ekspansję NATO ku wschodowi oraz współpracę wojskową z Ukrainą jako jedne z podstawowych przyczyn obecnego konfliktu.