Szczepionka przeciwko COVID-19 dostarcza przeciwciał przeciwko koronawirusowi, ale szczepienie przypominające (tzw. booster) powoduje dłuższą reakcję przeciwciał, jak wynika z nowych badań.

Booster na Covid prowadzi do dłuższego utrzymywania się przeciwciał
„Wyniki te pasują do innych najnowszych doniesień i wskazują, że szczepienia przypominające zwiększają trwałość przeciwciał wywołanych przez szczepionkę” – powiedział starszy badacz dr Jeffrey Wilson z wydziału astmy, alergii i immunologii Uniwersytetu Virginii (UVA) w Charlottesville.
„Chociaż tylko około połowa populacji amerykańskiej, która kwalifikuje się do szczepienia uzupełniającego, otrzymała je, jest coraz bardziej oczywiste, że szczepienia uzupełniające zwiększają ochronę, którą zapewniają same szczepionki mRNA z serii podstawowej” – powiedział Wilson w komunikacie uniwersytetu.
W badaniu przeprowadzonym na prawie 350 ochotnikach, otrzymanie szczepionki przypominającej mRNA (od producentów leków Pfizer lub Moderna) spowodowało, że u wszystkich biorców przeciwciała utrzymywały się dłużej. Dotyczyło to nawet tych, którzy wyleczyli się z infekcji COVID-19.
Naukowcy pracowali z 117 ochotnikami zatrudnionymi w UVA, którzy otrzymali szczepionkę przypominającą, oraz z 228 ochotnikami, którzy otrzymali tylko serię dwóch szczepień podstawowych.
Wyniki badań wykazały podobny poziom przeciwciał w obu grupach w okresie od tygodnia do 31 dni po szczepieniu. Wzmocnione przeciwciała utrzymywały się dłużej.
„Początkowo myśleliśmy, że szczepionki przypominające będą miały wyższy poziom przeciwciał niż szczepionka podstawowa, ale to nie było to, co znaleźliśmy” – powiedział współautor Samuel Ailsworth. „Zamiast tego okazało się, że szczepionka uzupełniająca prowadzi do dłuższego utrzymywania się przeciwciał”.
Oba boostery szczepionki mRNA zapewniają podwyższony poziom ochrony, ale poziom przeciwciał w szczepionce Moderna przewyższał poziom przeciwciał w szczepionce Pfizer przez cały pięciomiesięczny okres badania.
W okresie podawania szczepionki uzupełniającej w społeczności panował wysoki poziom zakażeń COVID-19. Badając osoby, które również były zarażone wirusem COVID, naukowcy stwierdzili, że „zwiększona trwałość przeciwciał obserwowana po szczepieniu przypominającym nie była tłumaczona odpornością hybrydową”.
Zespół badawczy Wilsona stwierdził wcześniej, że przeciwciała z serii szczepień pierwotnych firmy Pfizer spadały szybciej niż przeciwciała firmy Moderna. Stwierdzili również, że starsi odbiorcy szczepionki Pfizer wytwarzali mniej przeciwciał niż młodsi odbiorcy, ale ta różnica z czasem zanikała.