Aktywność biznesowa w strefie euro spadła w sierpniu znacznie bardziej niż sądzono, a spadek w Niemczech był szczególnie szybki, podczas gdy niektóre presje inflacyjne powróciły, jak wykazały badania.
Aktywność biznesowa w Niemczech skurczyła się w najszybszym tempie
Środowe indeksy menedżerów zakupów komplikują sprawę Europejskiemu Bankowi Centralnemu, który chce kontrolować wciąż rosnące ceny bez wywoływania recesji.
Oczekuje się, że wstrzyma on podwyżki stóp procentowych we wrześniu, według zdecydowanej większości ekonomistów ankietowanych przez agencję Reuters, pomimo podwyższonej inflacji. Dalszy wzrost stóp procentowych do końca roku pozostaje jednak na kartach, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki banku centralnego.
„Utrzymujący się gwałtowny spadek danych PMI przetestuje optymizm EBC dotyczący wzrostu gospodarczego” – powiedział Mark Wall, główny europejski ekonomista Deutsche Bank.
„Spodziewamy się, że EBC wstrzyma się we wrześniu, ale nie jest jasne, czy inflacja jest jeszcze na oczekiwanym przez EBC poziomie. Przerwa nie powinna być błędnie interpretowana jako szczyt”.
Aktywność w dominującym przemyśle usługowym bloku spadła po raz pierwszy w tym roku, a spadek produkcji przemysłowej był kontynuowany, choć pojawiły się pewne oznaki poprawy sytuacji w fabrykach.
Wstępny indeks menedżerów zakupów (PMI) HCOB dla bloku, opracowany przez S&P Global i postrzegany jako dobry barometr ogólnej kondycji gospodarczej, spadł w sierpniu do 47,0 z lipcowego poziomu 48,6, najniższego od listopada 2020 roku.
Było to znacznie poniżej 50 punktów oddzielających wzrost od spadku i poniżej wszystkich oczekiwań w ankiecie Reutera, która przewidywała niewielki spadek do 48,5.
Część tej aktywności była napędzana przez firmy realizujące stare zamówienia, a wskaźnik zaległości w pracy spadł do najniższego poziomu od czerwca 2020 r., kiedy pandemia COVID umacniała swoją kontrolę nad światem.
Aktywność biznesowa w Niemczech, największej gospodarce Europy, skurczyła się w najszybszym tempie od ponad trzech lat, ponieważ pogłębiającemu się spadkowi produkcji przemysłowej towarzyszył ponowny spadek w usługach, jak wykazało wcześniejsze badanie.
Tamtejsze firmy pozostawały pesymistycznie nastawione do perspektyw, ponieważ rosnące stopy procentowe, niepewność klientów i wysoka inflacja nadal ciążyły na popycie.
We Francji dominujący sektor usług skurczył się jeszcze bardziej, ponieważ spadki popytu i nowych zamówień wskazywały, że w tym kwartale nastąpi spadek w drugiej co do wielkości gospodarce strefy euro.
Gospodarka Wielkiej Brytanii, spoza Unii Europejskiej, wydaje się być na dobrej drodze do skurczenia się w trzecim kwartale i grozi recesją, ponieważ jej wskaźnik PMI wykazał spadek produkcji fabrycznej i szerszą słabość w obliczu wyższych stóp procentowych.
Rentowności obligacji rządowych strefy euro i euro spadły po środowych danych, ponieważ inwestorzy zakładają, że EBC może wkrótce wstrzymać kampanię podwyżek stóp procentowych.
SPADKI W SEKTORZE USŁUG
Wskaźnik PMI dla usług strefy euro spadł, ponieważ zadłużeni konsumenci odczuwający szczyptę rosnących kosztów pożyczek ograniczyli wydatki.
Popyt gwałtownie spadł, ponieważ ceny rosły znacznie szybciej niż życzyłby sobie tego EBC. Wskaźnik cen produkcji usług pozostał na wysokim poziomie 55,9, choć najniższym od października 2021 r. i poniżej lipcowego 56,1.
„Kolejny słaby wskaźnik PMI dla strefy euro potwierdza powolną gospodarkę z ryzykiem recesji. Presja inflacyjna w usługach pozostaje uparta, ponieważ presja płacowa nadal budzi obawy” – powiedział Bert Colijn z ING.
„To ostatnie zwiększa nasze oczekiwania, że cykl podwyżek stóp przez EBC jeszcze się nie zakończył”.
Oficjalne dane pokazały, że inflacja wyniosła w lipcu 5,3%, ponad dwukrotnie więcej niż cel EBC wynoszący 2%, ale znacznie poniżej odczytów odnotowanych pod koniec ubiegłego roku.
Aktywność produkcyjna spada od połowy 2022 r., ale najnowsze badanie PMI dało pewną nadzieję, że nadir mógł zostać przekroczony. Główny indeks wzrósł do 43,7 z 42,7, co było pierwszym wzrostem od siedmiu miesięcy i podważyło oczekiwania w ankiecie Reutera na spadek do 42,6.
Optymizm wśród menedżerów ds. zakupów w fabrykach poprawił się, co również sugeruje, że najgorsze dla producentów może już minąć.
Źródło: Reuters