Główne dzieło austriackiego malarza Gustava Klimta powróciło do Wiednia, gdzie zostanie pokazane w ojczyźnie po raz pierwszy od prawie 60 lat.
Obraz „Serpentyny wodne II”, przedstawiający nimfy walczące z czerwonym wężem, został ukończony w 1907 roku w tak zwanym złotym okresie malarstwa Klimta, kiedy to zastosował on techniki złotego liścia, z których jest dziś znany.
W przeciwieństwie do wielu innych jego dzieł, obraz ten był rzadko pokazywany po raz ostatni wystawiono go w stolicy Austrii w 1964 roku, po czym popadł w zapomnienie.
Obraz został pierwotnie zakupiony przez Steinerów, austriacką rodzinę kolekcjonerów sztuki, i został zrabowany przez nazistów po tym, jak Niemcy zaanektowały Austrię w 1938 roku, a Jenny Steiner uciekła z kraju.
Później nabył go austriacki reżyser filmowy Gustav Ucicky, nieślubny syn Klimta, jak twierdzi Markus Fellinger, kurator nowej wystawy w Muzeum Belvedere.
Wdowa po Ucickim podobno wystawiła obraz w 1964 roku i od tego czasu był on w dużej mierze trzymany z dala od widoku publicznego, powiedział Fellinger agencji AFP.
Jednak w 2013 roku obraz pojawił się ponownie, gdy wdowa zaskoczyła świat sztuki, zgadzając się na jego sprzedaż rosyjskiemu oligarchowi Dmitrijowi Rybołowlewowi, prezesowi klubu piłkarskiego AS Monaco, za 112 milionów dolarów.
Rybolovlev sprzedał go dwa lata później obecnemu właścicielowi, kolekcji HomeArt założonej w Hongkongu przez Rosaline Wong.
Belvedere, współpracując z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, mogło wypożyczyć „Serpentyny wodne II”, aby zorganizować wystawę na temat artystów i dzieł, które zainspirowały Klimta.
Nie mogąc sfinansować sześciocyfrowej sumy potrzebnej do ubezpieczenia dzieła, Belvedere zaoferowało w zamian swoje doświadczenie w zakresie renowacji, aby włączyć je do wystawy, która zostanie otwarta w piątek i potrwa do 29 maja.
Źródło: 2023 AFP