Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zorganizowało konferencję „Lawendowy Dzień”. Jej tematem była pomoc chorym na padaczkę.
Podczas konferencji zastanawiało się, jak podnieść świadomość na temat tej choroby. Uczestnicy tego spotkania opowiedzieli się za walką ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób z epilepsją.
Rzecznika Praw Obywatelskich zauważył, że aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, te starania należy odnosić do kwestii zarówno prawnych, jak i związanych z pewną mentalnością i podejściem do osób z epilepsją.
– Niestety w tym obszarze mamy do czynienia z uprzedzeniami i zjawiskiem stereotypizacji, a ludzie z epilepsją odczuwają tego negatywne skutki w życiu w społeczeństwie, prywatnymi zawodowym – mówił rzecznik.
Dyrektor Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta wskazała na nierówny dostęp do leków, do niektórych terapii dostęp mają dzieci dopiero po szóstym roku życia.
– Pierwszym i najważniejszym prawem jest prawo do świadczeń zdrowotnych. Chodzi o szybkie zdiagnozowanie choroby, żeby rodzice nie musieli chodzić po lekarzach wielu specjalności, zanim trafią do tego właściwego. Istotne jest także prawo do uzyskania wsparcia, a dziś kolejki do przychodni są długie – powiedziła Bieńkowska.
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią 1% naszego społeczeństwa, a 400 tys. z nich to mieszkańcy Polski. Jest to przewlekła choroba mózgu objawiająca się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych.
W tym celu w Polsce 26 marca obchodzimy Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę. Jest to święto, którego przesłaniem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi muszą borykać się osoby cierpiące na padaczkę.