Rakieta niosąca lądownik księżycowy wystartowała w piątek z pierwszą rosyjską misją księżycową od prawie 50 lat, ścigając się, by wylądować na satelicie Ziemi przed indyjskim statkiem kosmicznym.
Celem jest rywalizacja polityczna między dwoma supermocarstwami
Wystrzelenie z rosyjskiego kosmodromu Wostoczny na Dalekim Wschodzie statku Łuna-25 na Księżyc jest pierwszą rosyjską misją od 1976 roku, kiedy to Rosja była częścią Związku Radzieckiego.
Rosyjski lądownik księżycowy ma dotrzeć na Księżyc 23 sierpnia, mniej więcej tego samego dnia co indyjski statek, który został wystrzelony 14 lipca. Rosyjski statek kosmiczny będzie potrzebował około 5,5 dnia na dotarcie w pobliże Księżyca, a następnie spędzi od trzech do siedmiu dni na orbicie o wysokości około 100 kilometrów (62 mil), zanim skieruje się na jego powierzchnię.
Tylko trzem rządom udało się pomyślnie wylądować na Księżycu: Związkowi Radzieckiemu, Stanom Zjednoczonym i Chinom. Indie i Rosja chcą jako pierwsze wylądować na południowym biegunie Księżyca.
Roscosmos, rosyjska agencja kosmiczna, powiedziała, że chce pokazać, że Rosja „jest państwem zdolnym do dostarczenia ładunku na Księżyc” i „zapewnić Rosji gwarantowany dostęp do powierzchni Księżyca”.
„Badanie Księżyca nie jest celem” – powiedział Witalij Egorow, popularny rosyjski analityk kosmiczny. „Celem jest rywalizacja polityczna między dwoma supermocarstwami – Chinami i USA – oraz wieloma innymi krajami, które również chcą ubiegać się o tytuł kosmicznego supermocarstwa”.
Sankcje nałożone na Rosję po jej inwazji na Ukrainę utrudniają jej dostęp do zachodniej technologii, wpływając na jej program kosmiczny. Łuna-25 miała początkowo przenosić mały łazik księżycowy, ale pomysł ten został porzucony, aby zmniejszyć wagę statku w celu zwiększenia jego niezawodności, twierdzą analitycy.
„Zagraniczna elektronika jest lżejsza, a krajowa cięższa” – powiedział Egorov. „Podczas gdy naukowcy mogą mieć za zadanie badanie księżycowej wody, dla Roskosmosu głównym zadaniem jest po prostu wylądowanie na Księżycu – odzyskanie utraconej radzieckiej wiedzy i nauczenie się, jak wykonać to zadanie w nowej erze”.
Łuna-25 wystartowała bezbłędnie z kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie, zgodnie z przekazem wideo Roskosmosu.
Kosmodrom jest ulubionym projektem prezydenta Rosji Władimira Putina i ma kluczowe znaczenie dla jego wysiłków na rzecz uczynienia Rosji kosmicznym supermocarstwem i przeniesienia rosyjskich startów z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Poprzednia indyjska próba lądowania na południowym biegunie Księżyca w 2019 r. zakończyła się, gdy lądownik rozbił się o powierzchnię Księżyca.
Księżycowy biegun południowy jest szczególnie interesujący dla naukowców, którzy uważają, że stale zacienione kratery polarne mogą zawierać wodę. Zamarznięta woda w skałach mogłaby zostać przekształcona przez przyszłych odkrywców w powietrze i paliwo rakietowe.
Źródło: AP