Miesiąc wrzesień był najgorętszym w historii na całym świecie w roku, który ma być najgorętszym w historii po najcieplejszych w historii globalnych temperaturach podczas lata na półkuli północnej.

Średnia globalna temperatura od stycznia do września była już o 0,05 stopnia wyższa niż w 2016 r
Średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi we wrześniu, wynosząca 16,38 stopni Celsjusza, była o 0,93 stopnia wyższa od średniej miesięcznej z lat 1991-2020 i o 0,5 stopnia wyższa od poprzedniego rekordu ustanowionego w 2020 r., podała w opublikowanym w czwartek raporcie Służba Unii Europejskiej ds.
Rekordy temperatury są zwykle bite o znacznie mniejsze marginesy, bliższe 0,1 stopnia.
Średnie globalne temperatury od stycznia do września były o 1,4 stopnia Celsjusza wyższe niż średnia przedindustrialna (z lat 1850-1900), prawie osiągając limit ocieplenia o 1,5 stopnia ustalony w porozumieniu paryskim z 2015 r., zawartym na konferencji klimatycznej ONZ Cop21.
Limit ten był postrzegany jako niezbędny do uniknięcia najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu
Zmiana klimatu
Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za wysokie temperatury, w połączeniu z tegorocznym wzorcem pogodowym El Nino, który ogrzewa wody powierzchniowe na południowym Pacyfiku i powoduje gorętszą pogodę w innych miejscach.
Chociaż El Nino odgrywa pewną rolę w ociepleniu, „nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne znacznie pogorszyły sytuację”, powiedział agencji informacyjnej AFP dyrektor C3S Carlo Buontempo.
Ponieważ El Nino ma trwać do początku przyszłego roku, rok 2023 prawdopodobnie stanie się najgorętszym rokiem w historii.
Średnia globalna temperatura od stycznia do września była już o 0,05 stopnia wyższa niż w 2016 r., najcieplejszym odnotowanym do tej pory roku.
Upał wszędzie
Europa doświadczyła najgorętszego września w historii, z temperaturami o 2,51 stopnia wyższymi niż średnia z lat 1991-2020, a wiele krajów, w tym Francja, pobiło krajowe rekordy.
Średnia temperatura powierzchni morza w tym miesiącu, z wyłączeniem regionów polarnych, również osiągnęła we wrześniu rekordowe wartości, wynoszące 20,92 stopnia.
Naukowcy twierdzą, że cieplejsze temperatury powierzchni morza spowodowane zmianami klimatu sprawiają, że ekstremalne zjawiska pogodowe są bardziej intensywne, takie jak sztorm Daniel, który spowodował powodzie w Libii i Grecji we wrześniu.
Lód morski na Antarktydzie pozostał na rekordowo niskim poziomie jak na tę porę roku, podczas gdy miesięczny lód morski w Arktyce był o 18 procent poniżej średniej, dodał C3S.
Konferencja klimatyczna nabiera tempa
Kolejna runda rozmów klimatycznych ONZ, Cop28, rozpoczyna się w Dubaju 30 listopada, a światowi przywódcy będą mieli za zadanie znaleźć konsensus w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu, a także finansowania adaptacji i łagodzenia skutków.
ONZ stwierdziła w środę w raporcie syntetyzującym stanowiska rządów przed Cop28, że istnieją „rozbieżne poglądy” między stronami na temat tego, jak osiągnąć cele paryskiej Cop21, nawet jeśli zgodziły się one, że wcześniejsze działania na rzecz klimatu były niewystarczające.
Źródło: RFI