To nieprzyjemne schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej Pacjentów. Chodzi nawet o stosunkowo młode osoby. Na czym polega refluks żołądkowo-przełykowy w praktyce? O czym powinny pamiętać osoby chore, aby to schorzenie aż tak bardzo nie dawało się we znaki?
Spis treści
Czym cechuje się refluks żołądkowo-przełykowy?
Osoby, które zmagają się na co dzień z tym schorzeniem zaznaczają, że jest ono momentami bardzo dokuczliwe. Generalnie refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Skutkuje to m.in. odbijaniem się, zgagą, czy nieprzyjemnym pieczeniem. Czasami nawet zwykła woda potrafi generować takie symptomy. Jeśli jednak chodzi o napoje, to i tak jest ona zdecydowanie najbardziej bezpieczna. Refluks żołądkowo-przełykowy nasila się w czasie picia np. napojów gazowanych, czy spożywania nieodpowiednich potraw. Co ważne, objawy potęgują się, kiedy np. Pacjent coś zje, a potem od razu pójdzie leżeć (dlatego należy odczekać minimum kilka godzin po spożyciu posiłku).
Leczenie refluksu
Nie ma jednego skutecznego sposobu na to schorzenie. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj Pacjenci muszą stosować przepisane medykamenty. I to nawet przez całe życie. Niekiedy (w skrajnych przypadkach refluksu żołądkowo-przełykowego) lekarz zaleca przeprowadzenie operacji. Jest to ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek nie zawsze daje ono pozytywne efekty. Niektórzy Pacjenci nie odczuwają żadnej poprawy. Inni narzekają zaś na rozmaite powikłania, które powstały w czasie operacji. Poza tym tego typu zabiegi powinny być powtarzane co jakiś czas, co także jest sporym minusem.
Jaka powinna być dieta chorego na refluks żołądkowo-przełykowy?
Z napojów najmniej ryzykowna na tej płaszczyźnie jest woda niegazowana. Najlepiej, by nie była zbyt gorąca i zbyt zimna. Lekarze odradzają zaś napoje gazowane i alkohol. Jeśli chodzi o jedzenie, to należy unikać przede wszystkim potraw smażonych. Nie powinno się także ich zbyt mocno doprawiać. Lekarze rekomendują Pacjentom, by ci zrezygnowali z papierosów i w razie czego zrzucili zbędne kilogramy. Warto zaś jeść rzeczy głównie lekkostrawne. Bardzo ważne jest to, by posiłków w ciągu dnia było więcej, ale muszą one być w mniejszych ilościach. Zaleca się także spokojne jedzenie (i dokładne przeżuwanie każdego kęsa) o stałych porach.