Władimir Putin pozostaje nieustępliwy wobec presji międzynarodowej w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie.Rosyjskie źródła dyplomatyczne wskazują, że prezydent Rosji domaga się konkretnych gwarancji i uwzględnienia dotychczasowych postępów militarnych.
Według informacji agencji Reuters, rosyjskie władze postrzegają amerykańską propozycję rozejmu jako potencjalną pułapkę. Putin nie zamierza zatrzymać wojny bez precyzyjnie określonych warunków, które zabezpieczą rosyjskie interesy strategiczne. Wysokiej rangi rosyjscy dyplomaci podkreślają, że konieczna jest dokładna analiza wszystkich warunków zawieszenia broni.Moskwa obawia się, że bez odpowiednich gwarancji jej pozycja może zostać szybko osłabiona, a Zachód mógłby obciążyć Rosję odpowiedzialnością za przedłużanie konfliktu. rosyjscy rozmówcy wskazują, że Putin aktualnie znajduje się w stosunkowo silnej pozycji, ponieważ wojska rosyjskie nadal czynią postępy na terytorium Ukrainy.
Dziennik „Le Monde” zauważa, że od momentu ogłoszenia porozumienia między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, Rosja ogranicza się jedynie do ponawiania swoich żądań, nie wykazując rzeczywistej woli zakończenia konfliktu.Stany Zjednoczone zaproponowały Rosji 30-dniowe zawieszenie broni w konflikcie ukraińskim, próbując znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie narastającego kryzysu.Źródła dyplomatyczne wskazują, że Waszyngton jest gotów wznowić pomoc militarną i wymianę informacji wywiadowczych, uzależniając to od pozytywnej odpowiedzi Moskwy.Rosyjskie władze jednak pozostają sceptyczne wobec amerykańskiej propozycji. Sekretarz stanu Siergiej Ławrow jednoznacznie stwierdził, że interesy narodowe Rosji i USA nigdy nie będą tożsame. Kreml konsekwentnie podtrzymuje swoje żądania wobec ukrainy, w tym całkowitego podporządkowania się, rezygnacji z przystąpienia do NATO oraz kontroli nad okupowanymi terytoriami.Analitycy, w tym francuski dziennik ”Le Monde”, przewidują, że Rosja może formalnie zaakceptować zawieszenie broni, traktując je jednak jedynie jako taktyczną przerwę. Władimir Putin,znany ze swojej nieustępliwości wobec międzynarodowej presji,prawdopodobnie wykorzysta ten czas do przegrupowania sił i przygotowania kolejnych posunięć militarnych.Po dziewięciogodzinnych rozmowach w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie konfliktu. Ukraina wyraziła zgodę na amerykańską propozycję natychmiastowego zawieszenia broni na 30 dni. Stany Zjednoczone zadeklarowały jednocześnie wznowienie wcześniej wstrzymanej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Prezydent donald Trump zapowiedział,że w środę przeprowadzi rozmowy z Rosją dotyczące zawieszenia broni. Wyraził nadzieję na pozytywne przyjęcie propozycji rozejmu przez Moskwę. Trump sugerował również możliwość bezpośredniej rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem jeszcze w bieżącym tygodniu, co może stanowić kluczowy krok w kierunku deeskalacji konfliktu.