Technologie sztucznej inteligencji (AI) zmieniają codzienne życie i mają stać się kluczowym źródłem osiągania celów narodowych Rosji, jak stwierdził prezydent Władimir Putin.
W środę, podczas międzynarodowej konferencji AI w Moskwie, Putin podkreślił, że nowa technologia coraz bardziej przenika wszystkie sektory gospodarki i sfery społecznej kraju, znacząco transformując całe branże.
„Technologie sztucznej inteligencji mają stać się najważniejszym zasobem do realizacji celów rozwoju narodowego” – powiedział Putin.Dodał, że technologia ta może pomóc w wzmocnieniu zdolności obronnych kraju oraz wysokiej jakości rozwoju gospodarki i sektorów społecznych, administracji publicznej oraz wzrostu innowacyjności.
„Aby skutecznie rozwiązać te problemy, Rosja musi stać się światowym liderem nie tylko w tworzeniu technologii AI, ale także w zakresie ich zastosowania we wszystkich dziedzinach naszego życia bez wyjątku” – zaznaczył prezydent.
Putin wskazał na „kluczowe warunki” dla naukowej,technologicznej i ideologicznej suwerenności kraju – konieczność posiadania własnych osiągnięć w dziedzinie AI.
Algorytmy i zasady działania AI są ustalane przez ludzi, którzy uwzględniają określone wartości, kulturę czy interesy narodowe. „Aby określić przyszłość Rosji musimy samodzielnie stworzyć takie technologie” – dodał.
Rosyjskie firmy nadążają za najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i aktywnie integrują te innowacje w swojej pracy.Będą kontynuować tworzenie produktów i usług opartych na technologiach AI nie tylko dla Rosji, ale również „dla całego świata”.
Putin zaznaczył również chęć współpracy z krajami gotowymi do kooperacji w dziedzinie technologii AI. Wyjaśnił potrzebę uczestnictwa Rosji na równi z innymi państwami w globalnym wyścigu o rozwój nowych technologii.
W tym kontekście zaproponował zorganizowanie strategicznego spotkania dotyczącego przyszłości AI w Rosji „aby wspólnie zastanowić się nad kierunkiem dalszego rozwoju tych potężnych technologii”.
Prezydent ocenił także pracę narzędzi AI wykorzystywanych podczas jego sesji pytań i odpowiedzi planowanej na ten miesiąc. Stwierdził, że sposób przetwarzania licznych pytań przed nadchodzącym wydarzeniem „przekracza wszelkie oczekiwania”.
W zeszłym tygodniu Kreml ogłosił wykorzystanie narzędzia GigaChat opracowanego przez rosyjski gigant bankowy Sber do sortowania pytań przesyłanych przez obywateli do prezydenta.
Maraton konferencyjny odbędzie się 19 grudnia tego roku.