Taki krok będzie przypomnieniem, że Rosja nadal posiada największy na świecie arsenał nuklearny, ostrzegają eksperci.
Wycofanie się Rosji z traktatu zagrozi globalnej normie
Władimir Putin dał rosyjskim ustawodawcom 10 dni na znalezienie najlepszego sposobu na cofnięcie ratyfikacji przez Moskwę krytycznego traktatu nuklearnego, który zakazuje Rosji testowania broni atomowej, krótko po tym, jak zasugerował możliwość wznowienia takich testów.
Przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Wiaczesław Wołodin i inni szefowie parlamentu wyznaczyli rosyjskim ustawodawcom termin na przeanalizowanie opcji pozbawienia ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT) do 18 października, czytamy w oświadczeniu Dumy.
Volodin powiedział, że cofnięcie ratyfikacji dotyczącej testowania broni jądrowej będzie w interesie narodowym Rosji, gdy omawiał tę kwestię z przywódcami parlamentarnymi w poniedziałek.
Jeśli zostanie cofnięta, Rosja zasygnalizuje USA ostrzeżenie, że Moskwa może zasadniczo zmienić założenia pozimnowojennego planowania nuklearnego.
Ma to miejsce zaledwie cztery dni po tym, jak Putin powiedział, że rosyjska doktryna nuklearna – określająca warunki, w których nacisnąłby przycisk nuklearny – nie wymaga aktualizacji.
Dodał jednak, że Rosja może rozważyć wycofanie ratyfikacji znaczącego traktatu nuklearnego, aby dostosować się do Stanów Zjednoczonych, które podpisały pakt, ale go nie ratyfikowały. Stany Zjednoczone stwierdziły wcześniej, że wycofanie się Rosji z traktatu zagrozi „globalnej normie” przeciwko próbom jądrowym.
Odwracając się od piątkowych uwag Putina, jego wysłannik do Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) powiedział, że Moskwa cofnie ratyfikację paktu.
Zachodni analitycy bezpieczeństwa stwierdzili, że taki krok ze strony Moskwy będzie przypomnieniem, że nadal posiada ona największy na świecie arsenał nuklearny w czasie, gdy jest zamknięta w konflikcie z Zachodem w sprawie Ukrainy.
Jeśli Rosja przeprowadzi test nuklearny, może to zachęcić inne kraje, takie jak USA lub Chiny, do odwetu w postaci podobnego testu i wznowić nową falę wyścigu zbrojeń nuklearnych między światowymi supermocarstwami.
Kraje te nie przeprowadzały testów nuklearnych po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.
Działania Rosji wywołały zaniepokojenie, powiedział Robert Floyd, szef Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Nuklearnych. Dodał, że jest w kontakcie z wyższymi urzędnikami rosyjskimi, aby przedstawić argumenty za dalszą ratyfikacją, co, jak powiedział, leży w interesie całej ludzkości.
Pan Floyd poprosił o jak najszybsze spotkanie z „kluczowymi przywódcami” w Moskwie, powiedział.
„CTBTO obsługuje globalny system monitorowania, który może wykryć próbną eksplozję jądrową w dowolnym miejscu i czasie” – powiedział w oświadczeniu.
„Zakaz testów nuklearnych ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się broni jądrowej i ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed szkodliwymi skutkami wybuchowych testów jądrowych.
Źródło: Politico