Naukowcy z filii Uniwersytetu Nowojorskiego w Abu Dhabi wprowadzili nową technikę czerpania wody z naturalnych źródeł, takich jak mgła i rosa.
Eksperci proponują innowacyjne rozwiązanie problemu niedoboru wody w suchych regionach na całym świecie. Stwierdzono, że powierzchnia kryształów heksachlorobenzenu indukuje kondensację, oferując obiecujący sposób rozwiązania tego problemu.
Pod czujnym okiem naukowców z oddziału New York University w Abu Dhabi, dokładnie zbadano proces przejścia wody ze stanu gazowego w ciekły. Duet dokonał bezprecedensowej obserwacji procesu kondensacji zachodzącego na powierzchni heksachlorobenzenu, wolno sublimującego kryształu organicznego.
Naukowe zjawisko sublimacji polega na tym, że ciało stałe, takie jak lód, natychmiast przechodzi w stan gazowy, omijając formę ciekłą. Eksperci ustalili, że to zjawisko ma miejsce, gdy na powierzchni kryształu pojawiają się wąskie kanały, które umożliwiają gromadzenie się wody i zmianę stanu skupienia.
Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób różne struktury biologiczne zbierają wodę, ostatnie badania mogą utorować drogę przełomowym technologiom, które wykorzystują naturalne źródła wody, takie jak rosa i mgła. Badania te ujawniają nowe spojrzenie na mechanizmy transportu wody, podkreślając potencjał samokierującego przepływu wody w stworzonych przez człowieka mikrokanałach lub chemicznie zmodyfikowanych powierzchniach. Powierzchnie stworzone przez naturę, takie jak te występujące w niektórych roślinach lub owadach.
Ruch wody na powierzchniach stałych jest jednym z najbardziej fundamentalnych zjawisk występujących w przyrodzie. (…) Może to stanowić inspirację dla powstających technologii, które mogą zmaksymalizować wydajność systemów eksperymentalnych wykorzystywanych do zbierania wilgoci z powietrza – powiedział jeden ze współautorów badania.