Wartość inwestycji w prywatne akademiki w Europie w 2022 roku osiągnęła 11,5 mld euro, o 50% więcej niż rok wcześniej, informuje raport CBRE. Polska również dostrzega możliwości, z planami na 3 tys. nowych miejsc w 2023 roku i dodatkowe 6,2 tys. od 2024 roku.

W 2022 roku prywatne akademiki stały się najbardziej poszukiwanym rodzajem nieruchomości alternatywnych w Europie. CBRE raportuje, że kapitał zainwestowany w Polsce w takie miejsca stanowił niemal 29% wszystkich inwestycji alternatywnych. Biorąc pod uwagę całą Unię Europejską, aktualna liczba miejsc w akademikach pokrywa jedynie 13% potrzeb mieszkaniowych studentów, co wskazuje na ogromny potencjał dla przyszłych inwestycji w Polsce.
Polska, będąc jednym z głównych ośrodków szkolnictwa wyższego w Europie, posiada duże możliwości rozwoju rynku prywatnych akademików. Z danych Eurostatu wynika, że nasz kraj, pod względem liczby studentów, znajduje się w pierwszej szóstce największych rynków i zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej. Z raportu CBRE dowiadujemy się, że tylko jedna na dziesięć osób studiujących może znaleźć zakwaterowanie w akademikach, co oznacza, że zapotrzebowanie na tego typu inwestycje jest wysokie. Dynamicznie zwiększa się również liczba studentów zagranicznych w Polsce, głównie z Ukrainy i Białorusi, co dodatkowo stymuluje popyt na mieszkania studenckie.
Czytaj także:
- Rodzina Luksic podwoiła majątek dzięki dyskusyjnej inwestycji
- Ekspansja w Portu Lotniczym Rzeszów-Jasionka: Nowy parking i kolejowa inwestycja
- BMW inwestuje w elektromobilność w Wielkiej Brytanii
Polska, z 347 uczelniami wyższymi w 93 miastach i 1,2 mln studentów, przyciąga coraz więcej studentów zagranicznych; wzrost o 36% w ciągu 5 lat. Studia są popularne wśród młodzieży z Azji, Afryki i uczestników Erasmusa. CBRE podaje, że mimo 112 tys. miejsc w akademikach, tylko 6% studentów tam mieszka, różnica wynika z podnoszenia standardów. CBRE Group to globalna firma doradcza w dziedzinie nieruchomości.
Źrodło: CBRE