W październiku komisja Nadzoru Finansowego (KNF) prowadziła czynności wyjaśniające w sprawie skarg klientów dotyczących usług wymiany walut realizowanych przez internetowy kantor cinkciarz.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) otrzymał 13 skarg związanych z opóźnieniami w realizacji wymian walutowych i przekazów pieniężnych. Klienci mieli być informowani o usterce, która powinna zostać naprawiona do końca miesiąca.
KNF cofnęła zezwolenie na świadczenie usług płatniczych spółce Conotoxia, działającej przez agentów Cinkciarz.pl i Cinkciarz.pl Marketing. Poznańska prokuratura regionalna wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa wobec użytkowników internetowej platformy wymiany walut.
Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu poinformowała o zatrzymaniu Roberta G., członka zarządu Cinkciarz.pl. postawiono mu zarzut współdziałania w oszustwie poprzez doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.Łączna kwota wyrządzonych szkód przekroczyła 49 milionów złotych.
Zdaniem prokuratury podejrzany wprowadził poszkodowanych w błąd co do okoliczności zawarcia umowy w aplikacji mobilnej, w tym rzeczywistego przeznaczenia środków finansowych pozyskanych w ramach wymiany walut i usług płatniczych.
Robert G. nie przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia prezentujące linię obrony. Sąd rejonowy zadecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące. Zarzuty przedstawiono również prezesowi zarządu Marcinowi P., który przebywa poza granicami kraju.
Obu podejrzanym grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Pod koniec grudnia prokuratura zablokowała 328 rachunków bankowych firmy. Do tego czasu wpłynęło ponad 800 zawiadomień od osób, które wpłaciły pieniądze na konta Cinkciarza.pl, nie otrzymując przewalutowanych kwot.