Premier Japonii Fumio Kishida wyruszył w poniedziałek na tournée po Europie i Ameryce Północnej, a w programie ma rozmowy dotyczące bezpieczeństwa po największym od dziesięcioleci przeglądzie polityki obronnej swojego kraju.
Japonia sprawuje prezydencję G7 w 2023 roku, a Kishida odwiedzi od poniedziałku członków bloku: Francję, Włochy, Wielką Brytanię i Kanadę.
Ostatnim przystankiem Kishidy są Stany Zjednoczone – jego pierwsza wizyta w Waszyngtonie jako premiera – gdzie w piątek spotka się z prezydentem Joe Bidenem.
Rozmowy z Bidenem potwierdzą współpracę USA i Japonii oraz „realizację wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”, powiedział Kishida dziennikarzom w niedzielę, używając innego określenia na region Azji i Pacyfiku.
Oczekuje się, że obaj przywódcy omówią wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym inwazję Rosji na Ukrainę.
Oczekuje się również, że wydadzą wspólne oświadczenie, które będzie obejmować Tajwan i denuklearyzację Korei Północnej, podała japońska gazeta Yomiuri Shimbun, powołując się na nienazwane japońskie źródła rządowe.
Kishida powiedział, że omówi z Bidenem wzmocnioną politykę obronną swojego kraju.
Rząd Japonii zatwierdził w zeszłym miesiącu gruntowny przegląd polityki obronnej, w tym znaczne zwiększenie wydatków, ponieważ ostrzegł, że Chiny stanowią „największe strategiczne wyzwanie w historii” dla bezpieczeństwa Japonii.
Był to największy od dziesięcioleci przegląd polityki obronnej kraju, w którym rząd zobowiązał się do zwiększenia wydatków na bezpieczeństwo do dwóch procent PKB do 2027 roku i nabycia nowego sprzętu, w tym zaawansowanych pocisków.
Japonia będzie w tym roku gospodarzem szczytu G7.
Kishida powiedział, że oczekuje od sojuszników z bloku potwierdzenia wsparcia dla Ukrainy, a także „solidarności z resztą świata” w takich kwestiach jak zmiany klimatyczne oraz kryzys żywnościowy i energetyczny.
„Mam nadzieję na szczere, serdeczne rozmowy z moimi partnerami z G7 i dalsze pogłębienie osobistych relacji opartych na zaufaniu” – powiedział w niedzielę Kishida.
„Ważne będzie potwierdzenie podstawowego stanowiska w sprawie obrony rządów prawa i porządku międzynarodowego opartego na zasadach”.