Prawie milion osób złożyło wniosek o ochronę międzynarodową w Unii Europejskiej w 2022 roku, według danych opublikowanych w środę, podnosząc liczbę wniosków o azyl do poziomu nienotowanego od czasu kryzysu uchodźczego w latach 2015-2016.
W wielu miejscach ośrodki dla uchodźców są przepełnione
Agencja UE ds. azylu podała, że w ubiegłym roku w 27 krajach UE oraz w Norwegii i Szwajcarii złożono 966 000 wniosków o azyl, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu z rokiem 2021. Nie obejmuje to ponad 4 milionów ukraińskich uchodźców, którym przyznano tymczasową ochronę w UE, specjalny mechanizm uruchomiony w celu uniknięcia załamania się już i tak zapełnionych systemów azylowych.
Europejska agencja powiązała ten wzrost z ciągłym łagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu COVID-19, rosnącym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i konfliktami w wielu częściach świata. Chociaż większość osób ubiegających się o azyl dostaje się do UE legalnie, głównie samolotami z wizami turystycznymi, niektórzy przekraczają granice lądowe i morskie UE bez zezwolenia, głównie przez Bałkany Zachodnie i Morze Śródziemne.
Po ponad dekadzie wojny i załamania gospodarczego w swoim kraju, Syryjczycy nadal są najczęściej wybieraną narodowością wśród osób ubiegających się o azyl w Europie, składając ponad 130 000 wniosków. Tuż za nimi uplasowali się Afgańczycy, którzy uciekają od spirali problemów bezpieczeństwa, humanitarnych i finansowych, które pojawiły się po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, z liczbą 129 000 wniosków.
Na trzecim miejscu znaleźli się wnioskodawcy z Turcji, których liczba podwoiła się, składając 55 000 wniosków. Jak podała agencja, wśród czynników, które spowodowały wzrost liczby wniosków, znalazły się rosnąca inflacja i cofanie się demokracji.
W wielu miejscach ośrodki dla uchodźców są przepełnione, przez co osoby ubiegające się o azyl pozostają na ulicach.
Ostatnie trzęsienie ziemi, które zabiło prawie 46.000 osób i pozostawiło setki tysięcy bez dachu nad głową w Turcji i Syrii, wywołało obawy o potencjalny wzrost nielegalnego przekraczania granicy z Grecją. Na początku miesiąca Niemcy zaoferowały tymczasowe złagodzenie ograniczeń wizowych dla niektórych osób, które przeżyły trzęsienie ziemi, natomiast Hiszpania obiecała przesiedlić niewielką grupę 100 uchodźców syryjskich z Turcji, w której mieszkają 4 miliony uchodźców.
W ubiegłym roku Wenezuelczycy, Kolumbijczycy, Bangladeszczycy i Gruzini złożyli rekordową liczbę wniosków o azyl, podobnie jak Marokańczycy, Tunezyjczycy i Egipcjanie. Około 4% osób ubiegających się o azyl w 2022 roku twierdziło, że są to małoletni bez opieki.
Europejska agencja nie podała, które kraje UE otrzymały najwięcej wniosków w ubiegłym roku. Jednak w wewnętrznym raporcie UE dotyczącym migracji, do którego dotarła agencja Associated Press, wymieniono Niemcy, Francję, Hiszpanię, Austrię i Włochy jako pierwszą piątkę.
W ubiegłym roku władze azylowe wydały decyzje w sprawie ponad 600 000 wniosków, ale otrzymały jeszcze więcej nowych spraw, powiększając istniejące zaległości. Z przeanalizowanych wniosków 40% otrzymało status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, głównie w przypadku wnioskodawców z Syrii, Białorusi, Erytrei, Jemenu i Mali, a także większości Ukraińców, którzy zdecydowali się ubiegać o azyl zamiast o ochronę tymczasową.
Źródło: AP