Badanie przeprowadzone przez OECD wykazało, że rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na 24% istniejących miejsc pracy, a 9% może całkowicie zniknąć.
300 milionów miejsc pracy na całym świecie może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję
Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, który ma zostać opublikowany w lipcu, ostrzega, że wysoko wykwalifikowani pracownicy są zagrożeni zastąpieniem przez sztuczną inteligencję.
„Tym razem miejsca pracy, które mogą zostać zautomatyzowane, to wyższe stanowiska intelektualne, w sektorze usług, w przeciwieństwie do poprzednich rewolucji przemysłowych, które zniszczyły miejsca pracy fizycznej” – powiedział w tym tygodniu dla France Télévisions Stefano Scarpetta, dyrektor ds. badań w OECD.
W oparciu o wywiady z 5 000 pracowników z krajów OECD, w 2 000 firm z sektora finansowego i produkcyjnego, organizacja odnotowała również obawy wywołane przez sztuczną inteligencję.
Około 30 procent ankietowanych pracowników stwierdziło, że są „zaniepokojeni” jej rozwojem, podczas gdy 19 procent stwierdziło, że są „bardzo zaniepokojeni” i czują, że ich miejsca pracy są zagrożone.
Ale ta prognoza jest już prawie nieaktualna, według Scarpetty.
„Przeprowadziliśmy to badanie, zanim ChatGPT pojawił się w sieci” – podkreślił.
Generator treści opublikowany przez amerykańską firmę OpenAI zmienia grę nieco bardziej, powiedział, i „może to mieć wpływ na więcej miejsc pracy niż oczekiwano, a wpływ na świat pracy może być nawet bardziej rozpowszechniony niż myśleliśmy”.
W marcu amerykański bank Goldman Sachs opublikował szacunki, według których 300 milionów miejsc pracy na całym świecie może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych kilku lat.
Są to głównie prace biurowe i zadania administracyjne, w przeciwieństwie do prac budowlanych i konserwacyjnych.
Według Światowego Forum Ekonomicznego, w ciągu najbliższych pięciu lat może zostać zlikwidowanych 83 mln miejsc pracy – ale może powstać kolejne 69 mln miejsc pracy, przy wysokim popycie w sektorach cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.
Źródło: RFI