Francuski koncern energetyczny EDF poinformował o poważnym pęknięciu rury chłodzącej w elektrowni jądrowej na wybrzeżu kanału La Manche. Jest to najnowszy taki incydent w sektorze energetycznym, który już teraz boryka się z problemami związanymi z niedostępnością rosyjskiego gazu ziemnego.

Pęknięcie ma długość 15,5 cm i głębokość do 2,3 cm
W ciągu ostatniego roku przedsiębiorstwo energetyczne borykało się z problemami konserwacyjnymi w starzejących się reaktorach. Problemy zmusiły EDF do zamknięcia ponad tuzina obiektów w celu przeprowadzenia kontroli i napraw awaryjnych.
W zeszłym miesiącu koncern poinformował o najnowszym poważnym problemie z korozją w awaryjnym systemie chłodzenia w elektrowni Penly 1 w północnej Francji, jednym z 16 reaktorów wyłączonych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Zgłoszenie pozostało w dużej mierze niezauważone, dopóki we wtorek nie zostało podane do wiadomości francuskich mediów.
Pęknięcie ma długość 15,5 cm i głębokość do 2,3 cm, obejmując około jednej czwartej obwodu rury o grubości 2,7 cm, poinformował we wtorek francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN).
Regulator nakazał EDF „zrewidować swoją strategię” w obliczu problemów z korozją, które mogą mieć poważne reperkusje finansowe dla zadłużonego przedsiębiorstwa państwowego, a także dla zdolności produkcyjnych Francji w zakresie energii.
Kraj ten, niegdyś wiodący eksporter energii elektrycznej w Europie, musiał zimą importować energię z Niemiec i innych krajów sąsiednich z powodu problemów w sektorze jądrowym, który normalnie zaspokaja około 70 procent zapotrzebowania na energię.
Pęknięcie w Penly nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla środowiska lub życia ludzkiego, powiedział regulator, biorąc pod uwagę jego położenie na systemie rur, które są przeznaczone do chłodzenia reaktora tylko w przypadku awarii.
Nowością jest głębokość pęknięcia – powiedział francuskiej agencji prasowej AFP ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego Yves Marignac, który jest doradcą ASN.
W 2022 r. dług EDF wzrósł do 64,5 mld euro, a straty wyniosły 17,9 mld euro.
Źródło: AFP