Po raz piąty portugalski parlament zatwierdził ustawę legalizującą eutanazję. Ustawa przeszła większością głosów 129 do 81.
Dziś Portugalia przeżywa czarny dzień w swojej historii
Przepisy portugalskiej ustawy są podobne do ustaw przyjętych w Holandii i Belgii w 2002 roku. Osoby kwalifikujące się do eutanazji muszą mieć ukończone 18 lat, cierpieć na nieuleczalną chorobę, odczuwać trwały i nieznośny ból oraz być obywatelami lub legalnymi rezydentami Portugalii.
Ustawa stanie się obowiązującym prawem dopiero po podpisaniu jej przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę, a ten twierdzi, że to zrobi.
Konstytucja zobowiązuje prezydenta do ogłoszenia ustawy, którą zawetował i która została potwierdzona przez Zgromadzenie Republiki (…) to mój konstytucyjny obowiązek – powiedział.
Wcześniej dwukrotnie wetował podobne ustawy i dwukrotnie zwracał je do Trybunału Konstytucyjnego, który uznawał je za niezgodne z konstytucją.
Zwolennicy ustawy z zadowoleniem przyjęli ją jako zwycięstwo współczucia i wyboru. Twierdzą oni, że pozwoli ona ludziom umrzeć z godnością i bez bólu. Przeciwnicy obiecali kontynuować walkę. Centroprawicowa PSD [Partia Socjaldemokratyczna] zapowiedziała, że spróbuje zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Jest to możliwe, jeśli zażąda tego 10% deputowanych.
Posłowie Partii Komunistycznej (PCP) głosowali przeciwko ustawie. Ich lider, Paulo Raimundo, powiedział, że ma poważne wątpliwości co do legalizacji eutanazji. Na forum publicznym „Więcej siły dla pracowników” powiedział, że kraj potrzebuje lepszej publicznej opieki zdrowotnej. PCP konsekwentnie sprzeciwia się eutanazji. Jeden z jej posłów wyjaśnił jej stanowisko w parlamencie w zeszłym roku:
Stowarzyszenie Portugalskich Lekarzy Katolickich (AMCP) było rozczarowane perspektywą legalizacji.
Dziś Portugalia przeżywa czarny dzień w swojej historii – oświadczyło. Powtarzamy, że eutanazja i wspomagane samobójstwo są działaniami przeciwko samej medycynie, są działaniami zakazanymi dla lekarzy, nie są działaniami medycznymi.
Portugalia zawsze była uważana za kraj solidnie katolicki, ale ustawa została przyjęta w przeddzień jednego z najważniejszych portugalskich świąt religijnych, Matki Bożej Fatimskiej. Przemawiając w Rzymie papież Franciszek powiedział: Jestem dziś bardzo smutny. To kolejny krok na długiej liście krajów wprowadzających eutanazję. Następnie powiedział, że eutanazja jest ciężkim grzechem przeciwko świętości życia.
Źródło: NRL