Rosja i Ukraina spierały się o przedłużenie umowy o eksporcie zboża, która pomogła opanować światowy kryzys żywnościowy. ONZ nie określiła długości przedłużenia.
Rosja i Ukraina nie zgadzały się co do długości przedłużenia paktu
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w sobotę, że umowa pozwalająca na bezpieczny eksport zboża z ukraińskich raportów została przedłużona.
Prezydent Turcji Reccep Tayip Erdogan również potwierdził przedłużenie umowy, nie precyzując jednak, jak długo będzie ono trwało.
Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział w tweecie, że umowa została przedłużona na 120 dni
Dzień wcześniej szef pomocy Martin Griffiths powiedział, że ONZ robi wszystko, co możliwe, aby zapewnić kontynuację porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego.
Rosja i Ukraina nie zgadzały się co do długości przedłużenia paktu, który umożliwia bezpieczny transport zboża i żywności z ukraińskich portów przez Morze Czarne pomimo trwającej wojny.
Pierwotne 120-dniowe porozumienie zawarte z ONZ i Turcją zostało w listopadzie przedłużone o kolejne 120 dni i miało wygasnąć w sobotę o 21:00.
Rosja oświadczyła, że pozwoli tylko na przedłużenie o kolejne 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.
Próby skrócenia okresu przedłużenia przez agresora są manipulacją mającą na celu dalszy szantaż i pogłębienie światowego kryzysu żywnościowego. Musimy temu zapobiec – powiedział premier Ukrainy Denys Shmyhal.
Nikt nie mógł powiedzieć z całą pewnością, co się stanie po upływie terminu.
Mamy wielką nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana i statki będą nadal płynąć – powiedział Stephane Dujarric rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Według ONZ, Ukraina wyeksportowała prawie 25 milionów ton żywności w ramach umowy, która pomogła obniżyć światowe ceny żywności.
Świat polega na tych dostawach – powiedział Griffiths.
Moskwa twierdzi, że równoległe porozumienie nie ułatwiło rosyjskiego eksportu zboża i nawozów przez Morze Czarne.
Zachód nałożył na Rosję surowe sankcje za inwazję i wojnę na Ukrainie na pełną skalę. Podczas gdy jej eksport żywności i nawozów nie jest objęty sankcjami, Moskwa twierdzi, że ograniczenia w płatnościach, logistyce i ubezpieczeniach stanowią barierę dla wysyłek.
Jeśli Bruksela, Waszyngton i Londyn są naprawdę zainteresowane kontynuacją eksportu żywności z Ukrainy przez morski korytarz humanitarny, to mają dwa miesiące, aby wyłączyć ze swoich sankcji cały łańcuch operacji, które towarzyszą rosyjskiemu sektorowi rolnemu – powiedział Radzie Bezpieczeństwa ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Griffiths przyznał, że nadal istnieją przeszkody w ułatwieniu eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, zwłaszcza w zakresie systemów płatności.
Dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego jest niezwykle ważne, aby obie te umowy były kontynuowane i w pełni realizowane – powiedział.
Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała Radzie, że „sankcje nie są problemem”.
Jeśli chodzi o sankcje, podjęliśmy nadzwyczajne starania, aby poinformować rządy i sektor prywatny o wyraźnych wyłączeniach dotyczących żywności i nawozów – powiedziała.
Źródło: DW