Polska przejęła tymczasową kontrolę nad 19,82% udziałów rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w notowanej na warszawskiej giełdzie grupie chemicznej Azoty, poinformował 11 lipca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Akcje Azotów wzrosły o 3% natychmiast po ogłoszeniu
Po inwazji Rosji na Ukrainę, Polska dołożyła wszelkich starań, aby upewnić się, że Rosja nie jest zaangażowana w ważne polskie firmy. Azoty są drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych w UE, a także produktów takich jak melamina i poliamid.
„W Polsce nie ma miejsca dla kapitału powiązanego z rosyjskimi władzami” – powiedział Buda na konferencji prasowej.
Polska będzie teraz szukać partnera do wykupienia udziałów, po czym wypłaci odszkodowanie za aktywa, podało ministerstwo w oświadczeniu. Odszkodowanie pozostanie jednak zamrożone w banku lub na rachunku maklerskim.
Wcześniej Polska podjęła podobne kroki w celu usunięcia Rosji z Europol Gazu, zarządzającego polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, oraz Novatek Green Energy, dostawcy gazu
Polska interweniująca w celu ustanowienia kontroli nad aktywami powiązanymi z Rosją jest symptomatyczna dla roli, jaką Moskwa odgrywała w polskich przedsiębiorstwach i jak ta rola stała się głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa po tym, jak Kreml zdecydował się zaatakować Ukrainę w lutym.
Akcje Azotów wzrosły o 3% natychmiast po ogłoszeniu. W dalszej części dnia kurs spadł o 0,7%.
W marcu 2022 r., po pełnej inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, Wiaczesław Kantor został objęty sankcjami przez UE, Wielką Brytanię, Szwajcarię i Ukrainę. Latem 2022 r. Kantor przekazał 45,1% akcji Acronu, głównego producenta nawozów, trzem menedżerom wyższego szczebla, formalnie przestając być właścicielem pakietu kontrolnego.
Wcześniej objęci sankcjami szefowie i akcjonariusze innych rosyjskich firm nawozowych również pozbyli się swoich pakietów kontrolnych. Piąty pakiet sankcji UE ograniczył import rosyjskich nawozów.
Azoty są drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych w UE, a także produktów takich jak melamina i poliamid.
Źródło: BNE