Migranci rzucali kamieniami i gałęziami, w wyniku czego uszkodzony został pojazd patrolu granicznego.
Nielegalni migranci pochodzili z ponad 50 krajów
Patrol polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią został zaatakowany w czwartek, ujawniła agencja.
Według doniesień, migranci rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i gałęziami. Żaden z funkcjonariuszy nie został ranny, ale pojazd, którym podróżowali, został uszkodzony.
W związku z nasilającymi się atakami podjęto środki w celu zwiększenia bezpieczeństwa patroli i pojazdów służbowych. Straż Graniczna poinformowała, że w odpowiedzi na liczne ataki na polskie służby graniczne, kilka pojazdów patrolowych jest opancerzonych i zabezpieczonych specjalistyczną folią.
Funkcjonariusze odnotowali kilka przypadków nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku polsko-białoruskim. Wśród migrantów były osoby z Afganistanu, Indii, Iranu i Pakistanu. Na widok polskich służb 25 cudzoziemców wycofało się z powrotem na Białoruś.
W miejscowości Bagniuki funkcjonariusze zatrzymali do kontroli pojazd marki Renault z mołdawskimi tablicami rejestracyjnymi. W pojeździe znajdowało się dwóch obywateli Mołdawii. Ustalono, że podróżni zmierzali w kierunku granicy państwowej, aby odebrać grupę nielegalnych migrantów.
Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 471 współsprawców i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Nielegalni migranci pochodzili z ponad 50 krajów.
Stalowa bariera o wysokości 5,5 metra została zbudowana w 2022 roku wzdłuż 186-kilometrowej granicy z Białorusią. Bariera ta służy jako podstawowy środek zabezpieczający granicę przed nielegalną migracją. Uzupełnieniem jest system kamer i czujników rozmieszczonych na 206 kilometrach, który jest obecnie w pełni operacyjny przez polskie służby graniczne.
Straż Graniczna poszukuje wykonawcy elektronicznej bariery na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Środki bezpieczeństwa planowane są na długości 172 kilometrów, w tym instalację około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, a także 1800 słupów kamerowych.
Źródło: Remix