Podczas poniedziałkowych ECE w Katowicach uczestnicy debaty Republika Korei-Europa-Polska stwierdzili, że między Polską a Koreą istnieje wspólny nacisk na inwestycje w elektromobilność. Koncentracja ta ma potencjał do zmniejszenia deficytu handlowego, jaki Polska ma obecnie z Koreą.
W ramach forum Republika Korei – Europa – Polska, a konkretnie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, oświadczenie złożył Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz. Poinformował, że obecnie wraz z Koreą Południową ocenianych jest 14 planów inwestycyjnych na łączną kwotę 3,9 mld euro.
W swoim oświadczeniu podkreślił, że Polska jest pożądana przez swojego azjatyckiego partnera ze względu na obfitość energii i dobrze utrzymane drogi, rozsądne koszty pracy i wykształconą ludność, a także korzystne położenie w Europie. Przyznał też, że obserwuje duży entuzjazm wśród koreańskich przedsiębiorstw w Polsce.
Yong Girl Lee, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych podkreślił, że ekspansja koreańskich inwestycji w Polsce jest uzależniona od dostępności niedrogiej energii i większej efektywności energetycznej w branży. Lee wyraził optymizm, że polski rząd podejmie skuteczne działania w celu rozwiązania tych problemów.
Czytaj także:
- Zobaczyliśmy pas planetoid wokół pobliskiej gwiazdy
- Dzisiaj 2. półfinał Eurowizji 2023. Kto awansuje, według bukmacherów?
- Nawyk czytania książek beletrystycznych wzbogaca mądrość
Zdaniem Zbigniewa Bednarskiego, dyrektora nadzorującego koordynację oddziałów w ARP, napływ koreańskich inwestycji do Polski bardzo pobudził lokalną gospodarkę.
Poinformował, że ARP jest obecnie w trakcie przygotowywania terenu Parku Inwestycji Strategicznych Stalowa Wola, aby lepiej przyciągać potencjalnych inwestorów z Korei. Dodatkowo PGE Energi Odnawialna zobowiązała się do dostarczenia 400 MW energii odnawialnej na ten obszar.
Podczas debaty zwrócono uwagę, że Polska ma deficyt handlowy z Koreą Południową. Większość naszego eksportu do Korei to przetworzone odpady, złom i kosmetyki.
Źródło: bankier