Rząd chce zachęcić żołnierzy i policjantów do długiego pozostawania w służbie. Za długoletnią służbę otrzymają nowe świadczenie motywacyjne.

Prezydent podpisał nową ustawę. Mówi ona, że od 1 marca 2023 roku dla policjantów i żołnierzy z co najmniej 15-letnim stażem będzie należało się świadczenie motywacyjne. Polski rząd ma w ten sposób powstrzymać służby mundurowe przed wczesnym odchodzeniem ze służby. Ponadto ustawa ma wpłynąć na wzrost zainteresowania wstępowaniem do służb oraz do Sił Zbrojnych RP.
Nowe świadczenie przyznawane za 15 lat służby wyniesie 5 procent uposażenia zasadniczego. Dodatkowo będzie ono regularnie zwiększane o 1 proc. za każdy dodatkowy rok pracy, aż do 15 proc. po odbyciu 25-letniej służby. Do tej pory dodatek wynosił 1500 zł po przepracowanych 25 latach lub 2500 zł po 28 latach i 6 miesiącach służby.
– Celem tego świadczenia jest zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby. Świadczeniem za długoletnią służbę będzie przysługiwało w wysokości 5 proc. należnego uposażenia zasadniczego po osiągnięciu 15 lat służby, zwiększanego o kwotę 1 proc. należnego uposażenia zasadniczego za każdy kolejny rozpoczęty rok służby, nie więcej jednak niż do wysokości 15 proc. po 25 latach służby, które będzie wypłacane do dnia rozwiązania stosunku służbowego w związku ze zwolnieniem funkcjonariusza ze służby, z jego śmiercią lub zaginięciem. Świadczenie za długoletnią służbę, co do zasady, nie będzie stanowiło składnika uposażenia lub dodatku do uposażenia i tym samym, nie będzie stanowić podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej -napisano w komunikacie.
W 2023 roku MON zamierza wydać na obronność 3 proc. PKB. Łącznie na rozwój Sił Zbrojnych trafi prawie 100 mld złotych.