W Bostonie grupa lekarzy dokonała przełomowego wyczynu, przeprowadzając wyjątkową operację na mózgu rozwijającego się płodu jeszcze w łonie matki. U pacjenta zdiagnozowano rzadką chorobę zwaną malformacją żyły Galena, co skłoniło do interwencji chirurgicznej
Lekarze dokonali przełomowego wyczynu, chirurgicznie naprawiając wadliwe naczynie krwionośne w mózgu płodu jeszcze w łonie matki. Dziecko urodziło się w marcu, a zaledwie kilka tygodni później zostało wypisane ze szpitala bez konieczności przyjmowania leków i dodatkowych zabiegów.
Trwające badania kliniczne mające na celu znalezienie nowego sposobu leczenia malformacji żyły Galena (VOGM), rzadkiej choroby, która atakuje naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport krwi z serca do mózgu, zostały dokładnie wyjaśnione przez naukowców. Procedurę stosowaną w próbach opisano bardzo szczegółowo.
Naukowcy udokumentowali procedurę, którą zastosowali w trwających badaniach klinicznych, w publikacji zamieszczonej w czasopiśmie Stroke. Celem tych prób jest odkrycie nowego sposobu leczenia malformacji żyły Galena (VOGM), która jest rzadką chorobą atakującą naczynia krwionośne transportujące krew z serca do mózgu. Szczegółowych informacji na temat tego procesu dostarczają naukowcy w swojej publikacji.
Czytaj także:
- Pracownicy Volkswagen Poznań dostaną wyższe pensje
- Rekordowy turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy już 13-14 maja
- Pierwsze w Wielkiej Brytanii dziecko urodzone z DNA trzech osób
American Heart Association oszacowało, że VOGM diagnozuje się zaledwie u jednego na sześćdziesiąt tysięcy płodów. Standardowym postępowaniem w leczeniu postnatalnym jest przerwanie wszelkich połączeń tętniczych lub żylnych w obrębie wady rozwojowej. Niestety, ta procedura nie zawsze odwraca zmiany, które zaszły w sercu płodu, ani nie zapobiega niezawodnie upośledzeniu lub zagrażającemu życiu uszkodzeniu mózgu.
Innowacyjna metoda polega na chirurgii płodu, której celem jest ograniczenie agresywnego przepływu krwi. Obecnie zabiegowi ma zostać poddanych około 20 dzieci.
Źródło: dzienniknaukowy