Papież Franciszek, rozpoczynając podróż na Węgry, ostrzegł w piątek przed niebezpieczeństwem rosnącego nacjonalizmu w Europie i powiedział rządowi Budapesztu, że przyjęcie migrantów wraz z resztą kontynentu będzie prawdziwym znakiem chrześcijaństwa.
Franciszek dotrzymuje obietnicy oficjalnej wizyty na Węgrzech
W ostrym przemówieniu do przywódców rządowych w tym do premiera Viktora Orbana, Franciszek wezwał do odrzucenia samozwańczych form populizmu i ściśle nacjonalistycznych interesów.
Franciszek wezwał do powrotu do duszy europejskiej przewidzianej przez tych, którzy po II wojnie światowej kładli podwaliny pod nowoczesną Europę, mówiąc, że narody muszą „patrzeć poza granice państw”.
Przemawiając w dniu, w którym Kijów obiecał odpowiedź żelazną pięścią po tym, jak Rosja uderzyła w Ukrainę pierwszym od prawie dwóch miesięcy atakiem lotniczym na dużą skalę, Franciszek ponownie zaapelował o zakończenie wojny w tym kraju, wzywając do twórczych wysiłków na rzecz pokoju, aby zagłuszyć solistów wojny.
Trzydniowa wizyta jest pierwszą podróżą 86-letniego papieża od czasu, gdy w marcu trafił do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli.
Wyglądając radośnie, Franciszek, który cierpi na schorzenie kolana, używał laski, aby przejść obok powitania dygnitarzy i dzieci w strojach narodowych na lotnisku. W ostatnich przylotach korzystał z wózka inwalidzkiego.
Zapytany przez dziennikarzy o stan zdrowia podczas lotu z Rzymu, papież zażartował, mówiąc „wciąż żyję” i „uparte chwasty nigdy nie umrą”.
Franciszek dotrzymuje obietnicy oficjalnej wizyty na Węgrzech po zaledwie siedmiogodzinnym postoju w 2021 roku w drodze na Słowację, który wywołał u wielu poczucie lekceważenia.
Orban i papież mają odmienne poglądy na temat postępowania z migracją z Bliskiego Wschodu i Afryki, przy czym Franciszek uważa, że należy przyjmować migrantów uciekających przed biedą.
Orban, którego rząd zbudował stalowy płot na granicy z Serbią, aby odgrodzić się od migrantów, nie zgodził się na przekształcenie Węgier w kraj imigrantów, jak jego zdaniem stały się inne kraje w Europie.
W 2021 roku, podczas ostatniej wizyty papieża, poprosił Franciszka, aby nie pozwolił chrześcijańskim Węgrom zginąć.
Węgry popierają suwerenną Ukrainę, ale nadal mają silne powiązania gospodarcze z Rosją. Rząd Orbana odmówił wysłania broni na Ukrainę. Papież powiedział, że wysyłanie broni na Ukrainę w celu samoobrony jest moralnie dopuszczalne.
Źródło: VOA