Papież Franciszek skrytykował ustawy kryminalizujące homoseksualizm jako niesprawiedliwe, mówiąc, że Bóg kocha wszystkie swoje dzieci takimi, jakimi są, i wezwał katolickich biskupów, którzy popierają te ustawy, do przyjęcia osób LGBTQ do Kościoła.

Biskupi muszą przejść proces nawrócenia
Bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem – powiedział Franciszek podczas wtorkowego wywiadu dla The Associated Press.
Franciszek przyznał, że biskupi katoliccy w niektórych częściach świata popierają ustawy, które kryminalizują homoseksualizm lub dyskryminują społeczność LGBTQ, a on sam odniósł się do tej kwestii w kategoriach grzechu. Ale przypisał takie postawy uwarunkowaniom kulturowym i powiedział, że zwłaszcza biskupi muszą przejść proces zmian, aby uznać godność każdego człowieka.
Ci biskupi muszą przejść proces nawrócenia – powiedział, dodając, że powinni stosować czułość, proszę, taką, jaką Bóg ma dla każdego z nas.
Około 67 krajów lub jurysdykcji na całym świecie uznaje za przestępstwo konsensualną aktywność seksualną osób tej samej płci, z czego w 11 z nich można orzec karę śmierci, według organizacji Human Dignity Trust, która działa na rzecz zniesienia takich przepisów. Eksperci twierdzą, że nawet tam, gdzie prawo nie jest egzekwowane, przyczynia się ono do prześladowania, stygmatyzacji i przemocy wobec osób LGBTQ.
W USA w kilkunastu stanach nadal obowiązują ustawy antysodomijne, mimo że Sąd Najwyższy w 2003 roku uznał je za niekonstytucyjne. Obrońcy praw gejów twierdzą, że te przestarzałe przepisy są wykorzystywane do prześladowania homoseksualistów i wskazują na nowe ustawodawstwo, takie jak ustawa „Nie mów gej” na Florydzie, która zabrania nauczania o orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w przedszkolu do trzeciej klasy, jako dowód ciągłych starań o marginalizację osób LGBTQ.
ONZ wielokrotnie wzywała do zaprzestania stosowania przepisów, które bezwarunkowo uznają homoseksualizm za przestępstwo, twierdząc, że naruszają one prawo do prywatności i wolności od dyskryminacji oraz stanowią naruszenie zobowiązań państw wynikających z prawa międzynarodowego do ochrony praw człowieka wszystkich ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.
Uznając takie ustawy za niesprawiedliwe, Franciszek powiedział, że Kościół katolicki może i powinien pracować nad ich zniesieniem. Musi to zrobić. Musi to zrobić, powiedział.
Franciszek zacytował Katechizm Kościoła Katolickiego, mówiąc, że geje muszą być mile widziani i szanowani, nie powinni być marginalizowani ani dyskryminowani.
Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, i za siłę, z jaką każdy z nas walczy o swoją godność – powiedział Franciszek, rozmawiając z AP w hotelu watykańskim, w którym mieszka.
Takie prawa są powszechne w Afryce i na Bliskim Wschodzie i pochodzą z czasów kolonialnych Wielkiej Brytanii lub są inspirowane prawem islamskim. Niektórzy biskupi katoliccy zdecydowanie podtrzymują je jako zgodne z nauczaniem Watykanu, który uważa aktywność homoseksualną za „wewnętrznie nieuporządkowaną”, podczas gdy inni wzywają do ich obalenia jako pogwałcenia podstawowej godności ludzkiej.
Oczekiwano, że w 2019 roku Franciszek wyda oświadczenie sprzeciwiające się kryminalizacji homoseksualizmu podczas spotkania z grupami praw człowieka, które prowadziły badania nad skutkami takich ustaw i tzw. terapii konwersyjnych.Ostatecznie papież nie spotkał się z grupami.
We wtorek Franciszek powiedział, że w odniesieniu do homoseksualizmu należy rozróżnić między przestępstwem a grzechem.
Bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem, powiedział. To nie jest przestępstwo. Tak, ale to grzech. Dobrze, ale najpierw rozróżnijmy grzech od przestępstwa.
Grzechem jest również brak miłosierdzia wobec siebie – dodał.
Nauka katolicka mówi, że chociaż gejów należy traktować z szacunkiem, to akty homoseksualne są wewnętrznie nieuporządkowane. Franciszek nie zmienił tego nauczania, ale uczynił z docierania do społeczności LGBTQ znak rozpoznawczy swojego pontyfikatu.
Począwszy od słynnej deklaracji z 2013 r.: Kim jestem, żeby osądzać?, gdy zapytano go o rzekomo homoseksualnego księdza, Franciszek wielokrotnie i publicznie służył społeczności gejów i transseksualistów. Jako arcybiskup Buenos Aires opowiedział się za przyznaniem ochrony prawnej parom tej samej płci jako alternatywy dla poparcia małżeństw homoseksualnych, których doktryna katolicka zabrania.
Mimo tych działań Franciszek był krytykowany przez katolicką społeczność LGBTQ za wydany w 2021 r. dekret watykańskiego urzędu doktrynalnego, że Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci, ponieważ Bóg nie może błogosławić grzechu.
W 2008 roku Watykan odmówił podpisania deklaracji ONZ wzywającej do dekryminalizacji homoseksualizmu, zarzucając, że tekst wykracza poza pierwotny zakres i zawiera również język dotyczący orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, który uznał za problematyczny. W oświadczeniu Watykan wezwał wówczas kraje do unikania niesprawiedliwej dyskryminacji gejów i zaprzestania stosowania wobec nich kar.
Źródło: AP