W czwartek Parlament i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dalszej redukcji emisji gazów fluorowanych, zgodnie z unijnymi i globalnymi celami klimatycznymi.
Umowa obejmuje rygorystyczne warunki i terminy stosowania F-gazów
Na wniosek Parlamentu, porozumienie przewiduje cel zerowej emisji wodorofluorowęglowodorów (HFC) do 2050 r., w tym trajektorię redukcji kwoty zużycia w UE w latach 2024-2049 (załącznik VII). Wycofanie zużycia HFC w UE jest wyraźnym sygnałem rynkowym i dostosowałoby zaktualizowane przepisy do celu neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.
Negocjatorzy uzgodnili surowe wymogi, które zabraniają wprowadzania na rynek UE produktów zawierających F-gazy (załącznik IV), aby stymulować wdrażanie bardziej przyjaznych dla klimatu rozwiązań i zapewnić pewność producentom i inwestorom.
Umowa obejmuje konkretne daty wycofania F-gazów w sektorach, w których przejście na alternatywne rozwiązania niewykorzystujące F-gazów jest technologicznie i ekonomicznie wykonalne, takich jak domowe chłodnictwo, klimatyzacja i pompy ciepła.
Umowa obejmuje również rygorystyczne warunki i terminy stosowania F-gazów o wysokim współczynniku ocieplenia globalnego do serwisowania lub konserwacji różnych rodzajów sprzętu.
Sprawozdawca Bas Eickhout (Zieloni/EFA, NL) powiedział: „Osiągnęliśmy ambitne porozumienie, które położy kres F-gazom. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dlatego, że gazy te są niezwykle szkodliwe dla klimatu, ale także dlatego, że zapewniamy firmom jasność, a tym samym pewność inwestycji. Przerywamy niekończący się cykl nowych koktajli chemicznych, które grożą wciągnięciem technologii takich jak pompy ciepła i rozdzielnice – kluczowych dla naszej transformacji energetycznej – w debatę na temat PFAS. Europejskie firmy już teraz przodują w opracowywaniu czystych alternatyw dla F-gazów, więc ta ustawa będzie dobra dla klimatu i europejskiej gospodarki”.
Parlament i Rada muszą formalnie zatwierdzić porozumienie, zanim wejdzie ono w życie.
Fluorowane gazy cieplarniane, w tym wodorofluorowęglowodory (HFC), perfluorowęglowodory (PFC), sześciofluorek siarki i trójfluorek azotu, są wytwarzanymi przez człowieka gazami cieplarnianymi o wysokim współczynniku ocieplenia globalnego. Są one stosowane w powszechnie używanych urządzeniach, takich jak lodówki, klimatyzacja, pompy ciepła, ochrona przeciwpożarowa, pianki i aerozole. Są one objęte porozumieniem paryskim wraz z CO2, metanem i podtlenkiem azotu i stanowią około 2,5% emisji gazów cieplarnianych w UE.
Dodatkowa redukcja emisji F-gazów jest konieczna, aby przyczynić się do realizacji celów klimatycznych UE i zachować zgodność z poprawką z Kigali do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Parlament i Rada uzgodniły również na początku tego roku środki mające na celu ograniczenie emisji substancji zubożających warstwę ozonową.
Źródło: EP