Rząd przedstawił szczegółowy plan inwestycyjny mający na celu wsparcie ogromnego projektu energetycznego otaczającego przyszłą elektrownię jądrową w Lubiatowie na Pomorzu.
W ramach tego planu powstanie molo morskie o długości tysiąca metrów. Polskie Elektrownie Wądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały w środę porozumienie określające warunki współpracy przy budowie wspomnianego molo morskiego.
Z kolei za dekadę ma zostać uruchomiony inauguracyjny reaktor jądrowy w Elektrowni Lubiatowo. Niemniej jednak powstanie elektrowni wymaga dodatkowych, znaczących inwestycji, które poprzedzą jej budowę.
Oprócz wspomnianej budowy rząd planuje kolejne inwestycje. Mow to u nowej linii kolejowej i drogi krajowej prowadzącej do omawianej elektrowni.
Czytaj także:
- Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami
- Berlin nie będzie naprawiał Leopardów w Gliwicach
- Polska zbierze kilkaset milionów sztuk amunicji strzeleckiej
Molo jest kluczowym elementem tej inwestycji. ma służyć jako punkt dokujący do transportu najważniejszych i kluczowych elementów elektrowni. Elementy te obejmują zbiorniki reaktora o wadze około 300 ton i generator pary o wadze 700 ton. Ze względu na ich ogromne rozmiary najwygodniej jest transportować te kolosalne urządzenia drogą morską. W efekcie na budowę molo przeznaczono blisko miliard złotych. Dodatkowo zostanie zainwestowana około 3,5 miliarda złotych w rozbudowę nowej linii kolejowej i drogi krajowej.
W czerwcu 2023 roku rząd oficjalnie przyjął kompleksowy program. Program ten ma na celu zapewnienie finansowania kluczowych inwestycji na Pomorzu, wspierając w ten sposób strategiczne inicjatywy energetyczne. Na pomyślną realizację tych inwestycji przeznaczono znaczną sumę ponad 4,7 miliarda złotych W środę osiągnięto ważny kamień milowy w postaci podpisania umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Wądrowymi a Urzędem Morskim w Gdyni. Umowa ta określa wytyczne współpracy przy budowie mola morskiego.
Źródło: radiozet