Ochroniarze z londyńskiego lotniska Heathrow odejdą z pracy na 10 dni w czasie przerwy wielkanocnej, co jest najnowszą falą akcji strajkowych w Wielkiej Brytanii.
Kolejne strajki planowane są na 30 marca i 1 kwietnia
Związek zawodowy Unite powiedział w piątek, że ponad 1400 ochroniarzy zatrudnionych na lotnisku Heathrow, jednym z najbardziej ruchliwych w Europie, będzie strajkować od 31 marca do Niedzieli Wielkanocnej, 9 kwietnia, aby domagać się lepszego wynagrodzenia.
Unite powiedział, że wśród strajkujących są strażnicy pracujący na Terminalu 5, z którego korzystają wyłącznie linie lotnicze British Airways, a także ci, którzy są odpowiedzialni za kontrolę wszystkich ładunków wwożonych na lotnisko.
Strajki zbiegną się z dwutygodniowymi wielkanocnymi wakacjami szkolnymi, które tradycyjnie są okresem wzmożonych podróży dla wielu Brytyjczyków.
Związek powiedział, że pracownicy są zmuszeni do podjęcia działań, ponieważ nie mogą związać końca z końcem, gdyż kryzys kosztów utrzymania nadal dotyka miliony Brytyjczyków. Heathrow zaoferowało 10% podwyżkę płac, ale związek powiedział, że to nie wystarczy w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji i po latach zamrożenia płac.
Pracownicy lotniska Heathrow otrzymują nędzne pensje, podczas gdy dyrektor naczelny i wyższa kadra kierownicza cieszą się ogromnymi wynagrodzeniami – powiedziała sekretarz generalna Unite Sharon Graham.
Inflacja w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła w zeszłym roku do 11,1% w październiku, ale w styczniu spadła do 10,1%. To nadal najwyższy poziom od około 40 lat i dramatyczna zmiana po latach inflacji na poziomie 2%.
Heathrow powiedział, że ma plany awaryjne, aby utrzymać lotnisko otwarte i działające.
Grożenie, że zrujnuje się ludziom ciężko zarobione wakacje akcją strajkową nie poprawi sytuacji, powiedziało lotnisko w oświadczeniu.
Dziesiątki tysięcy nauczycieli, lekarzy, pracowników służby zdrowia, kierowców pociągów i autobusów oraz urzędników państwowych zorganizowało w ostatnich miesiącach masowe strajki, żądając wyższych płac.
Liderzy związków zawodowych reprezentujących pielęgniarki i załogi karetek pogotowia osiągnęli porozumienie z rządem brytyjskim, co daje nadzieję na rychłe zakończenie zakłóceń w szpitalach finansowanych przez państwo, ale wiele innych branż pozostaje uwikłanych w gorzkie spory płacowe z władzami.
W sobotę tysiące pracowników kolei rozpoczęło kolejną rundę strajków, które sparaliżowały około połowy wszystkich połączeń kolejowych w Wielkiej Brytanii.
Od lata ubiegłego roku Brytyjczycy doświadczyli wielu dni przestojów pociągów, ponieważ trwa gorzki spór związków zawodowych z rządem. Kolejne strajki planowane są na 30 marca i 1 kwietnia.
Źródło: SFCH