Po krytyce, że Rumuni są poddawani niepotrzebnym dodatkowym kontrolom na Międzynarodowym Lotnisku w Wiedniu, władze tego lotniska w piśmie uznały ten fakt.
Władze Portu Lotniczego w Wiedniu oświadczyły, że żałują
W swoim oświadczeniu wiedeńskie lotnisko potwierdziło, że w niektórych przypadkach obywatele Rumunii podlegają ponownej kontroli bezpieczeństwa przy zmianie samolotu, donosi SchengenVisaInfo.com.
Jesteśmy świadomi opisanych przez Pana faktów i żałujemy, że rumuńscy pasażerowie muszą w niektórych przypadkach ponownie przechodzić przez kontrolę bezpieczeństwa przy zmianie samolotu. Praktycznie pasażerowie z rumuńskich lotnisk mają odpowiedni status bezpieczeństwa, aby móc udać się do innych miejsc w strefie Schengen bez dodatkowej kontroli bezpieczeństwa w Wiedniu, ponieważ rumuńskie lotniska są już One-Stop Security Ready (OSS) – czytamy w oświadczeniu.
Zwraca się uwagę, że w przypadku, gdy określone połączenia są lotami spoza strefy Schengen, pomimo statusu bezpieczeństwa, po przybyciu na to lotnisko należy przeprowadzić kontrolę paszportową.
Oświadczenie lotniska w Wiedniu jest odpowiedzią na wyjaśnienia posłów Nicu Ștefănuță i Vasile Blaga dotyczące podwójnych standardów, którym podlegają obywatele Rumunii.
W ubiegłym miesiącu obaj posłowie skierowali pismo do dyrektora wiedeńskiego lotniska z prośbą o podanie dalszych szczegółów dotyczących podwójnych standardów stosowanych wobec obywateli Rumunii, którzy podlegają dodatkowej kontroli bezpieczeństwa.
Wkrótce potem zarząd lotniska odpowiedział, wspominając o problemach z infrastrukturą terminalu.
Jeśli samolot po przylocie do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Wiedniu ustawia się na Pirsie Północnym (Terminal 3), to z powodów strukturalnych pasażerowie przylatujący z krajów OSS często mieszają się z pasażerami z krajów spoza OSS. W takich przypadkach po kontroli paszportowej wymagana jest kolejna kontrola bezpieczeństwa – czytamy w piśmie.
Zauważa się w nim, że w wymienionych przypadkach po kontroli paszportowej konieczna jest dodatkowa kontrola bezpieczeństwa. Oprócz ruchu lotniczego lotnisko poinformowało, że pozycjonowanie zależy również od wymagań klientów, linii lotniczych, jak również od następnego planowanego lotu.
Władze Międzynarodowego Portu Lotniczego w Wiedniu oświadczyły, że żałują, iż podróżni z Rumunii, którzy planują dalszą podróż do innych krajów strefy Schengen, nie mogą korzystać ze statusu bezpieczeństwa.
Władze lotniska uznały, że projekt „South Extension”, dzięki któremu lotnisko planuje wybudować dodatkowy budynek terminalu, który stworzy połączenie między terminalami 2 i 3, ułatwiając w ten sposób proces podróży, pomoże rozwiązać ten problem, natomiast według władz najlepszym scenariuszem pozostaje szybkie przystąpienie Rumunii do strefy Schengen.
Jednocześnie Ștefănuță wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie sytuacji na Międzynarodowym Lotnisku w Wiedniu, jak również na wszystkich innych europejskich lotniskach, gdzie nie przestrzega się praw Rumunów.
Źródło: SVI